Energetika

ELES in HOPS sklenila sporazum o daljnovodu Cirkovce-Pince

Vlada se je na včerajšnji seji seznanila s procesom dovoljevanja za projekt skupnega interesa EU.
ELES in HOPS sklenila sporazum o daljnovodu Cirkovce-Pince

ELES je od oktobra 2017 do marca 2018 v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja, ki je ključni dokument za nadaljevanje projekta, uspel rešiti zadeve, ki so bile v upravnem postopku ovira za izdajo okoljevarstvenega soglasja. Tako je bil sklenjen dogovor z lastniki zemljišč na območju naselja Kamenščak, ki so podali izjavo, da so dobili zadovoljive odgovore na svoje zahteve. Prav tako je bil sklenjen dogovor še z nekaterimi lastniki zemljišč na območju Občine Videm pri Ptuju, ki so nasprotovali izdaji okoljevarstvenega soglasja. To je bilo nato izdano 21. marca letos.

ELES in sistemski operater prenosnega sistema Republike Hrvaške (HOPS) sta sklenila sporazum, da bo HOPS umestil v prostor in zgradil del omenjenega daljnovoda, ki poteka na območju katastrske občine Sv. Martin na Muri, ki je po odločitvi Arbitražnega sodišča pripadlo Hrvaški. HOPS je že začel postopke za pridobitev dovoljenj za gradnjo tega 1,3 kilometra dolgega odseka. O poteku postopkov bo HOPS sproti obveščal ELES.

Načrtovani dvosistemski daljnovod 2x400 kV Cirkovce–Pince bo dolg 80,5 kilometra in bo imel 263 stebrov, v zaščitno vrv pa bodo vgrajena optična vlakna. V okviru tega projekta bo v obstoječi RTP 220/110 kV Cirkovce obnovljeno 110 kV stikališče in v razširjenem delu zgrajeno novo stikališče 400/110 kV z novo komandno stavbo ter izvedeno kabliranje obstoječih 110 kV daljnovodov pred razširjeno RTP.

Daljnovod in novo stikališče bosta omogočila vzpostavitev prve meddržavne povezave s prenosnim omrežjem sosednje Madžarske. Pri tem bo en sistem predvidenega daljnovoda električno povezan z RTP Heviz na Madžarskem, drugi pa v RTP Žerjavinec na Hrvaškem. S tem se bo povečala zanesljivost delovanja slovenskega elektroenergetskega sistema, uvozna prenosna zmogljivost. Poleg tega se bo povečala zanesljivost prenosnega omrežja v tem delu države ter izboljšala zanesljivost napajanja odjema v Sloveniji ob izpadih večjih proizvodnih objektov oziroma drugih nepredvidenih dogodkih in obratovalnih težavah, ko bo omogočena tudi dodatna pomoč prek madžarskega prenosnega omrežja.

Projekt bo omogočil večjo integracijo trga v regiji in olajšal dostop do vzhodnih trgov z električno energijo, kar bo dolgoročno prineslo ugodnejše cene električne energije za slovenske odjemalce ter posledično dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in slovenskih izdelkov na svetovnih tržiščih. Nova RTP Cirkovce bo hkrati razbremenila sedanjo RTP Maribor.

Polona Bahun
O avtorju