ELES in Siemens Energy bosta v okviru partnerstva ustvarjala nov digitalni svet, obogateno in navidezno resničnost ter zasnovala robote za pregled razdelilnih transformatorskih postaj. Razvijala bosta napredne rešitve za senzorsko spremljanje energetske infrastrukture in ustvarjala digitalne dvojčke visokonapetostnih daljnovodov ter razdelilnih transformatorskih postaj. Predvsem pa bosta partnerja z razvojem naprednih rešitev občutno prispevala k zmanjševanju ogljičnega odtisa .
Državna sekretarka na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, mag. Tina Sršen je v uvodnem nagovoru poudarila, da ELES s sklenitvijo tega partnerstvom znova potrjuje status enega vodilnih evropskih operaterjev prenosnega omrežja pri uvajanju digitalizacije in pametnih omrežij. Podpis memoranduma pomeni hkrati nov mejnik pri dolgoročnem sodelovanju dveh družb, ki sta zavezani k zelenemu prehodu, inovacijam in digitalizaciji energetskega sektorja. Siemens Energy sodi med vodilne svetovne družbe pri uvajanju sodobnih inovativnih energetskih rešitev, ELES pa je v preteklosti tudi že potrdil usmerjenost k uvajanju inovativnih rešitev, ki presegajo meje naše države ter je še enkrat dokazal, da je eden vodilnih pri uvajanju sodobnih tehnologij in iskanju tehnologij za izzive energetike prihodnosti.
»Danes proslavljamo zgodovinski mejnik,« je na slovesnosti ob sklenitvi tega edinstvenega partnerstva izpostavil tudi Adnan Chaudhry, podpredsednik družbe Siemens Energy Digital Grid, in dodal, da so v današnjem hitro razvijajočem se energetskem okolju tovrstna partnerstva ključnega pomena za spodbujanje inovacij, potrebnih za soočanje z izzivi jutrišnjega dne. »Sodelovanje z Elesom bo družbi Siemens Energy omogočilo razvoj in uvajanje najsodobnejših rešitev na področju prenosa električne energije, spremljanja stanja opreme ter naprednih platform za zaznavanje in analitiko. Te inovacije bodo spremenile energetsko krajino in zagotovile zanesljivost in varnost naših energetskih sistemov,« je še dejal Adnan Chaudhry.
Dr. Uroš Kerin, pomočnik direktorja področja za upravljanje s sredstvi in projekti v družbi ELES, je izpostavil, da slovenske inženirje že dolgo odlikuje izjemno strokovno znanje in sposobnost inovativnega reševanja kompleksnih znanstvenih in industrijskih izzivov. Prav ti dve vrlini sta inženirje povezali z globalno industrijo. »To partnerstvo ni samo zavezanost tehnološkim inovacijam, temveč tudi zavezanost bolj trajnostni, odporni in digitalno opolnomočeni energetski prihodnosti. Digitalna preobrazba naše energetske infrastrukture ni možnost – je nuja in današnji podpis simbolizira skupno ambicijo, da speljemo to spremembo,« je dejal. »Še zlasti sem ponosen, da je bila družba ELES z manj kot 600 zaposlenimi s strani družbe Siemens Energy, ki po vsem svetu zaposluje skoraj 100.000 zaposlenih, prepoznana kot enakovreden in cenjen partner pri razvoju najsodobnejših digitalnih omrežnih tehnologij.«
Preko video povezave se je iz Tokia oglasil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič, ki je čestital obema partnerjema. »Naše ministrstvo močno podpira razvoj tovrstnega znanja v znanstveno – izobraževalnih institucijah in na univerzah ter prenos tega znanja v prakso. Obe družbi, ELES in Siemens Energy, sta zavezani inovacijam in odličnosti na svojih področjih,« je dejal ter omenil, da si je sam skupaj s kolegi že leta prizadeval za bolj neposredno sodelovanje med raziskovalnimi institucijami in Siemensovimi strokovnjaki s področja novih tehnologij, ki bodo prispevale k zeleni in digitalni transformaciji.
Memorandum o sodelovanju obsega vrsto področij
Memorandum, ki so ga danes podpisali direktor družbe ELES mag. Aleksander Mervar, podpredsednik družbe Siemens Energy DIgital Grid Adnan Chaudhry in Aleš Prešern, Siemens Energy, se naša na sodelovanje na področju raziskav in razvoja ter validacija konceptov, izdelavo prototipov in testiranje izdelkov na podlagi prototipov ter inženirski razvoj in testiranje na področju spremljanja sredstev, ocene stanja in upravljanja infrastrukture električnega omrežja. Pri tem naj bi bilo sodelovanje usmerjeno predvsem v projekte, kot so nadzor stanja visokonapetostnih daljnovodov ter določanje problematičnih točk, ustvarjanje pametnih platform za zaznavanje in analitiko visokonapetostnih transformatorjev, pregledi visokonapetostnih daljnovodov z droni in analitične platforme za oceno stanja, tako imenovane sisteme SCADA za krmiljenje, spremljanje in analiziranje) za upravljanje sredstev, oblikovanje AI digitalnih dvojčkov visokonapetostnih komponent in opreme, digitalne rešitve za upravljanje vegetacije, digitalne rešitve obogatene in navidezne resničnosti, upravljanje tveganja visokonapetostnih sredstev in infrastrukture, izračuni trajnosti in CO2 odtisa ter avtonomni robotski pregled visokonapetostnih regionalnih transformatorskih postaj.