Eles bo spoštoval odločitev ustanovitelja, pričakuje pa, da se bodo upoštevala zgodovinska dejstva.
Konec minulega leta je dogajanje v energetiki zaznamovala razsodba Arbitražnega sodišča v Washingtonu, po kateri mora Slovenija Hrvaški elektroprivredi plačati odškodnino za nedobavljeno električno energijo iz NEK v letih 2002 in 2003 ter sodne stroške s pripadajočimi obrestmi. Gre za 42 milijonov evrov, ki jih je Slovenija medtem že poravnala, vlada pa je ob tem sprejela tudi sklep, da naj bi del teh stroškov krila podjetja, ki so od prodaje nedobavljene električne energije imele koristi. Ker je bilo ob tem v medijih več različnih zapisov, v katerih se je omenjala tudi vloga Elesa, se je nanje odzval tudi direktor Elesa mag. Aleksander Mervar in nanizal nekatera zgodovinska dejstva.
Kot navaja, je vlada RS ustanovitev družbe ELES GEN, d.o.o., naložila družbi Eles s sklepom na 52. korespondenčni seji 26. junija 2001. Namen ustanovitve je bil prenos celotnega poslovnega deleža RS v Nuklearni elektrarni Krško, d.o.o., to je 50-odstotnega, hkrati pa tudi prenos vseh posojil, za katere je garantirala Republika Slovenija.
V letu 2002 ELES GEN, d.o.o., ni trgoval z električno energijo. S 1. januarjem 2002 je družba ELES začela obračunavati omrežnino končnim porabnikom električne energije v Republiki Sloveniji in od vključno 1. januarja 2002 dalje ni več trgovala z električno energijo.
Dne 6. maja 2005 sta družbi ELES in NEK sklenila sporazum, po katerem je NEK plačal družbi ELES 6,2 milijarde slovenskih tolarjev (približno 28 milijonov evrov po takratnem tečaju), družba ELES pa je v enakem znesku dokapitalizirala ELES GEN. Poravnava se je nanašala na terjatve iz leta 1993, 1994 in 1995. V sporazumu je nedvoumno zapisano, da družba ELES izvrši dokapitalizacijo ELES GEN za potrebe odplačil glavnic in obresti od kreditov, za katre je jamčila Republika Slovenija in so bili najeti za izgradnjo NEK ter preneseni na ELES GEN.
Ob koncu leta 2002 sta ELES GEN in NEK sklenila pogodbo o nakupu polovice pasovne energije, proizvedene v NEK za leto 2003 (pripadajoči slovenski del – 2.550 GWh) po polni lastni ceni NEK, ki je vsebovala tudi prispevek za financiranje razgradnje in odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK, ELES GEN pa je to električno energijo prodal kupcem Elektro Ljubljana, d.d., Elektro Maribor, d.d. in Elektro Celje, d.d.
Z nedobavljeno električno energijo HEP-u, ki je bila predmet arbitražnega spora, je tako trgoval HSE.
Družba ELES si kot družba mati v letih 2001 do vključno 28. februarja 2006 ni izplačala niti tolarja deleža iz dobička. Ves kumulativno ustvarjen dobiček ELES GEN v tem obdobju je povečeval kapital ELES GEN.
Na podlagi sklepa vlade RS se je na dan 28. februar 2006 izvedla izčlenitev ELES GEN iz družbe ELES. Družba se je preimenovala v GEN energijo. Vse dobrobiti, ustvarjene v času od ustanovitve do izčlenitve, so se izčlenile iz premoženja oziroma konsolidirane bilance skupine ELES.
Iz podatkov iz tega obdobja je tudi razvidno, da je družba ELES GEN v času, ko je bil njen edini družbenik družba ELES, kumulativno ustvarila 22,6 milijona evrov dobička in da je imela za 27,6 milijona evrov osnovnega kapitala, katerega vplačilo je v celoti zagotovila družba ELES. Skupaj je bilo na GEN energijo tako prenesenih za 50,2 milijona evrov učinkov, nastalih v času, ko je bil edini družbenik ELES GEN prav družba ELES.
Mag. Aleksander Mervar ob navedbi omenjenih dejstev poudarja, da se kot direktor družbe, ki je v stoodstotni državni lasti, zaveda, da ima vlada RS kot predstavnik ustanovitelja vse pravice v zvezi z razpolaganjem premoženja družbe ELES v skladu z zakonodajo in tudi, da se zaveda problematike zapiranja vsakoletnih proračunskih odhodkov s prihodki ter bo zato ELES spoštoval kakršen koli sklep ustanovitelja v zvezi s to problematiko. Ob tem pa vendarle pričakuje, da se bodo pri razrezu obremenitve posameznih elektrogospodarskih družb, upoštevala navedena zgodovinska dejstva glede ustvarjenih finančnih koristi v letih 2002 in 2003 in šele v naslednjem koraku tudi trenutna finančna moč posameznih energetskih družb.
Ob tem mag. Mervar še poudarja, da bo ELES v primeru, da bo moral prispevati sredstva za kritje dela plačila zneska iz izgubljenega arbitražnega spora, ustrezno prilagodil tekočo in prihodnjo poslovno politiko družbe na način, da bo slovenski prenosni sistem še naprej varno in zanesljivo deloval in da to plačilo ne bo imelo negativnega učinka na omrežnino. Ta je sicer že sedaj med najnižjimi v Evropi in bo v naslednjem regulatornem obdobju še nižja, vsako leto za približno odstotek in pol. (bj)