Na jutrišnji delni sončev mrk so se evropski operaterji prenosnih omrežij, med njimi tudi ELES, pripravljali več mesecev.
Jutri v dopoldanskem času bo na širšem območju Evrope nastopil delni sončev mrk, kar bo imelo neposreden vpliv na odstopanje med proizvodnjo in porabo električne energije, tako v Sloveniji kot celotni Evropi, saj bi v primeru jasnega vremena sončev mrk lahko povzročil izpad dela proizvodnje iz sončnih elektrarn, kar bi lahko ogrozilo stabilnost elektroenergetskega sistema.
V namen zagotavljanja stabilnosti sistema so sistemski operaterji prenosnih omrežij, med njimi tudi ELES, združeni v organizacijo ENTSO-E, pripravili ukrepe, s katerimi bodo preprečili nedopustne vplive sončevega mrka na obratovanje prenosnega sistema. ELES bo jutri tako tovrstna odstopanja obvladoval s sistemsko storitvijo regulacijo frekvence. Izpad proizvodnje iz sončnih elektrarn bo namreč imelo za posledico znižanje proizvodnje električne energije sončnih elektrarn in nekoliko povečan odjem zaradi zatemnitve, zato se bodo pojavila odstopanja bilance porabe in proizvodnje.
Obstajajo tudi povečana tveganja, da bodo težave nastopile v tujini, kjer je instalirani obseg sončnih elektrarn neprimerno večji. V sistemu ENTSO-E bo ob času sončevega mrka ocenjena skupna instalirana moč sončnih elektrarn 87.278 MW. Največje kapacitete so na območju Nemčije, Italije, Francije, Španije in Grčije. Večina teh za proizvodnjo električne energije uporabljajo fotonapetostne module, ki pretvarjajo svetlobno energijo sonca neposredno v električno energijo z izkoriščanjem fotonapetostnega pojava. Prav zato bo imel sončni mrk direktni vpliv na njihovo proizvodnjo. Instalirana moč sončnih elektrarn v Sloveniji znaša 266 MW, kar je ob instalirani moči 80 GW v celotni Evropi relativno malo. Po deležu moči sončnih elektrarn v celotnem odjemu pa je Slovenija primerljiva z nekaterimi drugimi evropskimi državami. Ker mora vsak operater prenosnega elektroenergetskega omrežja poskrbeti za izravnavo svojega sistema, je naloga Elesa relativno enako zahtevna kot so naloge drugih operaterjev. Z vidika obvladovanja negativnih vplivov iz tujine bo tako treba v slovenskem elektroenergetskem sistemu imeti nekaj rezerve tudi za pomoč ostalim sinhrono povezanim sistemom.
Na nivoju centralne Evrope so se sistemski operaterji z namenom učinkovitega obvladovanja morebitnih težav med sončnim mrkom dogovorili za sodelovanje preko telekonferenc. Tako bo tudi jutri, vse od 8:30 in celoten čas sončevega mrka med vsemi sistemskimi operaterji prenosnih omrežij Evrope potekala telekonferenca. Njen namen je medsebojno informiranje in koordinacija morebitnih pomoči.
Na strani porabe električne energije ima sončev mrk predvsem vpliv na uporabo luči, saj se ob pomanjkanju naravne sončne svetlobe poveča uporaba razsvetljave. A glede na vremensko napoved za jutrišnji dan, po vsej verjetnosti ne bo prišlo do dodatnih potreb po notranji razsvetljavi, saj bo v primeru jasnega vremena sončne svetlobe še vedno bistveno več, kot jo je na voljo ob oblačnem dnevu. (pb)