Energetika

ELES sodeluje tudi v projektu BioEnergyTrain

Razvoj novih tehnologij povezanih z obnovljivimi viri vse bolj odpira tudi potrebe po novih študijskih smereh, ki bodo izobraževale ustrezne kadre.
ELES sodeluje tudi v projektu BioEnergyTrain
Projekt BioEnergyTrain ima jasno začrtano strategijo, in sicer zagotoviti visoko izobraženo in inovativno delovno silo preko celotne vrednostne verige obnovljivih virov energije in biorafinerij, skladno s priporočili in usmeritvami Evropskega strateškega tehnološkega načrta (Strategic Energy Technology Plan oziroma načrt SET). Omenjeni načrt se osredotoča na pospeševanje razvoja in uvajanje nizkoogljičnih tehnologij in je usmerjen v izboljšave novih tehnologij in zmanjševanje stroškov z usklajevanjem nacionalnih raziskovalnih prizadevanj in s financiranjem projektov. Načrt SET promovira raziskovalne in inovativne napore v Evropi, tako da podpira prehod najbolj vplivnih tehnologij v nizkoogljično družbo in promovira sodelovanje med državami članicami, podjetji, raziskovalnimi institucijami in Evropsko unijo. Hkrati je del novega evropskega pristopa k raziskavam in inovacijam, katerega cilj je pospešiti preoblikovanje evropskega energetskega sistema in uvajanje obetavnih novih tehnologij za ničelno emisijo na trg.

V okviru omenjenega projekta sta na Elesu januarja študijsko prakso opravljala doktorska študenta iz Bavarske šole za politologijo na Tehnični univerzi v Münchnu. Njuni doktorski disertaciji se osredotočata na integracijo znanstvenikov s področja družboslovja v energetske raziskave, zlasti raziskave o uporabi obnovljivih virov energije in socioekonomskih posledicah uporabe biomase. Poleg pogovorov, ki sta jih opravila s partnerji projekta BioEnergyTrain, sta se sestala tudi s predstavniki Elesa in Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER). 

Študenta sta obisk Elesa izrabila predvsem za pridobivanje poglobljenega znanja glede slovenskega notranjega energetskega trga, povezovalnih daljnovodov s sosednjimi državami, vpliva spajanja trgov z Italijo na dejavnosti Elesa ter zanesljivosti oskrbe in varnosti omrežja. Posebno pozornost sta namenila obnovljivim virom energije in izzivom vključevanja proizvodnje iz teh virov v energetske sisteme, posledičnim preobremenitvam omrežja in potrebam po razvoju pametnih omrežij ter njihovem vplivu na prihodke. 

Rezultat njunega obiska in dela na Elesu bo študija o transdisciplinarnem vidiku sodelovanja v sklopu projekta BioEnergyTrain, kjer deležniki iz različnih sektorjev sooblikujejo nove študijske programe.

Mag. Maša Repež Gril
O avtorju