Kot so poudarili pri Elesu, je bilo obratovanje slovenskega sistema včeraj, tudi v času mrka na Iberskem polotoku, nemoteno in brez posebnosti.
Operaterji v republiškem centru vodenja, ki neprestano skrbijo za nadzor in regulacijo omrežja, so sicer v času izpada zaznali nekolikšno povišanje frekvence. "Iberski polotok je namreč do trenutka razpada sistema uvažal energijo, nato pa v danem trenutku uvoza električne energije v te države nenadoma ni bilo več in zato je ostal višek električne energije v preostalem evropskem sistemu, ki pa ga je ta zelo učinkovito in hitro uravnotežil."
Iskanje vzroka lahko traja mesece
Glede vzroka dogodka pri Elesu ne želijo špekulirati in opozarjajo, da se preiskava lahko zavleče. "Vzrok mrka bo uradno in nedvomno znan šele, ko bodo španski, portugalski in francoski operater podrobno proučili vse dejavnike."
To pa lahko traja več tednov ali mesecev, opozarjajo. "Poročilo o vzrokih dogodka, ki se je zgodil junija lani na območju Balkana, je bilo denimo objavljeno šele februarja letos."
Zadnja večja preizkušnja: žled
V Sloveniji sicer že več desetletij nismo doživeli popolnega električnega mrka, so zapisali. Zaradi dogodkov na prenosnem omrežju se je zgodilo le nekaj manjših mrkov z zelo omejenimi, lokalnimi posledicami, ki so bile odpravljene v roku nekaj ur.
Zadnji večji izpad omrežja se je v Sloveniji zgodil leta 2014 zaradi ekstremnega žledenja. Prenosno omrežje je takrat kljub poškodbam na nekaterih daljnovodih vzdržalo, izpadi pa so bili posledica poškodb na distribucijskem omrežju.

(Posledice žleda leta 2014; Foto: arhiv Naš stik)
Zeleni prehod prinaša nove izzive
Kot sicer opozarjajo na Elesu, pospešeni zeleni prehod v energetiko prinaša nove izzive z vidika zanesljivosti in stabilnosti obratovanja, zaradi česar sistemski operaterji pospešeno investirajo v posodobitve in nadgradnje omrežja, v orodja za obvladovanje obratovanja in nenehno izvajajo aktivnosti za zagotavljanje zanesljivosti obratovanja ter tako ohranjajo visoko kakovost delovanja elektroenergetskega sistema. "Prav zaradi teh prizadevanj družbe ELES, sistemskega operaterja kombiniranega prenosnega in distribucijskega omrežja, je verjetnost električnih mrkov v Sloveniji majhna. Ne moremo pa je izključiti."