ELES je danes na Ptujskem gradu obeležil 50 let vzpostavitve 220 kV povezave med Slovenijo in Hrvaško.
S tem je bil storjen prvi korak, ki je postavil temelje za izgradnjo sodobnega prenosnega sistema, ki ga ELES gradi in izboljšuje še danes.
Obdobje 50. in 60. let 20. stoletja je bilo obdobje intenzivne industrializacije, naraščanja potreb po električni energiji in s tem potreb po povečanih zmogljivostih za prenos električne energije. Zato so pionirji takratnega jugoslovanskega elektroenergetskega sistema, med katerimi so pomembno vlogo igrali tudi slovenski strokovnjaki, začeli načrtovati prenos električne energije z višjimi napetostmi od tedaj obvladovane 110 kV napetosti. Tako so v 60. letih prejšnjega stoletja začeli graditi 220 kV omrežje, ki je predstavljalo hrbtenico prenosnega sistema takratne Jugoslavije. Kot je povedal direktor področja za infrastrukturo v Elesu mag. Marko Hrast, so z gradnjo 220 kV prenosnega omrežja v Sloveniji začeli maja leta 1964. Dela so trajala dve leti, na gradbišču pa je bilo občasno do 60 delavcev in monterjev. RTP Cirkovce je bila pod napetost 220 kV preko daljnovoda 220 kV Cirkovce-Mraclin tako vključena 12. decembra 1966 ob 12. uri.
Direktor družbe ELES mag. Aleksander Mervar je poudaril, da je RTP 220/110 kV Cirkovce s tem postala prva postaja v Sloveniji z 220 kV napetostjo, kar je takrat pomenilo vstop v klub razvitih držav v svetu elektroenergetike, ki so se sposobne spopasti in obvladovati tehnologije visokih napetosti. V družbi ELES poudarjajo, da vse pogosteje z omrežjem, ki ga imajo, odjemalcem ne morejo več zagotavljati storitev, ki so jih vajeni, zato bodo potrebni večji investicijski posegi, s katerimi bodo, enako kot v preteklosti, presegali meje posameznih držav. Nedavno sta se družbi ELES in HOPS zato povezali v okviru velikega infrastrukturnega projekta pametnih omrežij SINCRO.GRID, ki je edini mednarodni infrastrukturni projekt pametnih omrežij s statusom projekta skupnega evropskega interesa.
Dogodka na Ptujskem gradu se je udeležilo tudi širše vodstvo hrvaškega sistemskega operaterja prenosnega omrežja (HOPS). V svojem nagovoru se je predsednik uprave HOPS dr. Miroslav Mesić slovenskemu operaterju zahvalil za dolgoročno dobro sodelovanje med družbama pri vseh projektih, ki so bili v korist Sloveniji in Hrvaški, poudaril pa je tudi pomen njunega partnerstva v projektih skupnega evropskega interesa.