Energetika

Emisije v EU lani najnižje v zadnjih treh desetletjih

Evropska komisija je sprejela letno poročilo EU o napredku na področju podnebnih ukrepov.
Emisije v EU lani najnižje v zadnjih treh desetletjih

Ta povzema napredek EU pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov v letu 2019 in kaže, da so se emisije v EU-27, v primerjavi z letom pred tem, zmanjšale za 3,7 odstotka, BDP pa se je povečal za 1,5 odstotka. Emisije so tako sedaj za 24 odstotkov nižje kot leta 1990.
Emisije, zajete v sistemu EU za trgovanje z emisijami (EU ETS), so se najbolj zmanjšale v letu 2019, in sicer za 9,1 odstotka oziroma približno 152 milijonov ton ekvivalenta CO2 v primerjavi z letom 2018. Na to zmanjšanje je vplival predvsem energetski sektor, v katerem so se emisije znižale za skoraj 15 odstotkov, zlasti zaradi nadomestitve proizvodnje električne energije iz premoga s proizvodnjo iz OVE in plina. Emisije iz industrije so se zmanjšale za skoraj dva odstotka. Preverjene emisije iz letalstva, ki trenutno zajemajo le lete v Evropskem gospodarskem prostoru, so se v primerjavi z letom 2018 še naprej zmerno povečevale, in sicer za odstotek oziroma približno 0,7 milijona ton ekvivalenta CO2. Emisije, ki niso zajete v sistemu EU ETS, kot so emisije iz industrije, prometa, stavb, kmetijstva in odpadkov, se v primerjavi z ravnmi iz leta 2018 niso bistveno spremenile.

Skupni odhodki EU za podnebne ukrepe, financiranje zelenih tehnologij, uvajanje novih rešitev in mednarodno sodelovanje so se leta 2019 povečali in se bodo med okrevanjem Evrope po pandemiji koronavirusa še povečevali.

Vse pomembnejši vir podnebnega financiranja so prihodki od dražb v okviru sistema EU ETS. Skupni prihodki, ki so jih države članice, Združeno kraljestvo in države EGP prejeli od dražb med letom 2012 (začetek dražb v okviru sistema EU ETS) in sredino leta 2020, so znašali več kot 57 milijard evrov, pri čemer je bila več kot polovica ustvarjena samo v letih 2018 in 2019. Lani so skupni prihodki od dražb presegli 14,1 milijarde evrov. Od tega bo za podnebne in energetske namene porabljenih 77 odstotkov, kar je 7-odstotnih točk več od 70-odstotnega deleža, sporočenega leta 2018. Poleg tega se vse več podnebnih projektov, ki jih financira EU, financira z monetizacijo pravic do emisij prek programa NER300, sklada za inovacije in sklada za modernizacijo.

Izvršni podpredsednik za evropski zeleni dogovor Frans Timmermans je ob tem povedal, da EU dokazuje, da lahko gospodarstvo raste tudi ob zmanjševanju emisij. Vendar sprejeto poročilo ponovno potrjuje, da se moramo v vseh gospodarskih sektorjih bolj potruditi, da bomo dosegli skupni cilj podnebne nevtralnosti do leta 2050. Prehod je izvedljiv, če se bomo držali svoje zaveze in izkoristili priložnosti, ki se ponujajo ob okrevanju, za ponovni, bolj zelen in bolj odporen zagon gospodarstva ter za ustvarjenje zdrave, trajnostne prihodnosti za vse, je še poudaril.

Polona Bahun
O avtorju