Sindikat uspešno vodi ekonomsko-socialni odbor za energetiko, ki obravnava aktualne teme v sodelovanju z Energetsko zbornico Slovenije in vlado. Izzivi, kot so načrtovano združevanje elektrodistribucijskih podjetij, pa še vedno ostajajo v ospredju. Sindikat opozarja, da reorganizacija ni najboljši način za zagotovitev večje učinkovitosti in socialne varnosti zaposlenih. Srečanja z novinarji so se udeležili predsednik koordinacije distribucije in prodaje SDE Robert Gabrič, predsednik SDE Slovenije Mitja C. Fabjan, predsednik koordinacije proizvodnje SDE Dejan Kralj in predsednik koordinacije ostalih dejavnosti SDE Valentin Kalin.
Pomanjkanje kadrov in prenos znanja
Predsednik sindikata Mitja C. Fabjan je opozoril, da je zeleni prehod prinesel dodatne izzive za energetski sektor. Izrazil je skrb, da je sektor zamudil nekatere ključne korake, zaradi česar bo potrebno več napora za nadoknaditev zamujenega. Sindikat pričakuje več pozornosti s strani vlade glede na to področje. Dejan Kralj, predsednik koordinacije zaposlenih v proizvodnji električne energije, je opozoril na težave pri načrtovanju zahtevnih delovnih mest, kot je primer načrtovanega drugega bloka krške jedrske elektrarne. Poudaril je potrebo po pravočasnem začetku usposabljanja, sicer se lahko soočimo z dolgimi časi izobraževanja. Robert Gabrič, predsednik koordinacije distribucije in prodaje, je med možnimi rešitvami predlagal ponovno uvedbo kadrovskih štipendij v večjem obsegu. Hkrati je opozoril na izziv, da je zanimanje mladih za članstvo v sindikatu skromno, kar odraža širše spremembe pričakovanj in navad mlajše generacije. Predsednik koordinacije drugih dejavnosti SDE Valentin Kalin, ki je sicer specialist za projektno vodenje investicij in predsednik sindikata ELES, pa je med ključnimi izzivi poudaril vključevanje mladih v sindikalne dejavnosti, saj se odnosi in kultura spreminjajo. Sindikat si prizadeva vpeljati mlade v sindikalne aktivnosti, da bi spodbudili kolektivno pripadnost. Prav tako se sindikat bori za dvig minimalnih plač, še posebej v podjetjih z dobičkom, kjer zaposleni še ne dosegajo minimalnih plač. Poudaril je še, da je treba na tem področju narediti več, zlasti v smislu zagotavljanja poštenega deleža zaposlenim v podjetjih, ki ustvarjajo dobiček.
Stalna skrb za zaposlene v energetiki
Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije, ki zastopa več kot 6500 zaposlenih v 21 podjetjih, se aktivno bori za pravice zaposlenih. Kljub zadovoljstvu z dialogom, so v sindikatu izpostavili težave v sodelovanju s Slovenskim državnim holdingom, ki se včasih izmika neposrednemu dialogu glede sprememb, ki bi vplivale na zaposlene v energetiki. Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije izpostavlja ključno vlogo energetike pri zelenem prehodu, ki postaja vse pomembnejši za politiko in družbo. Kljub temu sindikat opozarja, da so potrebe zaposlenih v tem sektorju pogosto spregledane, še posebej glede pomanjkanja kadrov, ki otežuje prenos znanja in načrtovanje poslovanja.