Energetika

Energetika pred številnimi tehnološkimi izzivi

Potekalo je 12. mednarodno srečanje strokovnjakov s področja visokonapetostne tehnike Höflerjevi dnevi.
Energetika pred številnimi tehnološkimi izzivi

Tokrat so tematiko razširili na tehnološka vprašanja in bodoče izzive na elektroenergetskem področju, kot so: problematika obratovanja elektroenergetskega sistema z velikim deležem obnovljivih virov, kompenzacija jalove moči in ukrepi za vzdrževanje napetostnih razmer v VN omrežju, HVDC prenos električne energije in tehnološke posebnosti, informacijske tehnologije v elektroenergetskem sistemu ter tehnike zmanjševanja vpliva VN omrežja in naprav na okolje.

Kot je v uvodnem nagovoru poudaril direktor EIMV dr. Boris Žitnik, nove tehnologije prinašajo v naš vsakdanjik številne spremembe, ki se nakazujejo tudi v energetiki. Gonilo sprememb so poleg novih tehnologij predvsem okoljske zahteve, zmanjševanje izpustov, omejenost fosilnih goriv, povečanje energetske učinkovitosti ter želja po energetski neodvisnosti oziroma varnosti. Nove tehnologije v energetiki so tako povečevanje proizvodnje električne energije iz OVE, ki naj bi nadomestili proizvodnjo električne energije iz klasičnih elektrarn na fosilna goriva. V distribucijskem omrežju se razvijajo napredni merilni sistemi s pametnimi števci, razmišlja se o upravljanju s porabo in podobno. Večina teh rešitev je združena v konceptu pametnih omrežij, ki pomeni nadgradnjo obstoječega omrežja. Nove tehnologije in koncepti, ki vstopajo v elektroenergetski sistem imajo dodano vrednost in so potrebni, a jih je treba uvajati postopoma. Torej najprej natančna raziskava in analiza, nato pilotni projekt, kjer se predlagane rešitve preverijo v praksi in šele nato masovna uporaba. Elektroenergetski sistem mora biti namreč robusten, pravilno načrtovan in ustrezno vzdrževan, zato si napačnih odločitev pri njegovem bodočem razvoju ne smemo privoščiti.

V nadaljevanju so svoje delo in dosežke na področju VN tehnike predstavili številni domači in tuji strokovnjaki. Med drugim je Aleksander Polajner iz Elesa predstavil Diagnostično-analitski center v Elesu. Vzpostavljen je bil z namenom učinkovite podpore upravljanju s fizičnimi sredstvi, vzdrževanju, izvajanju investicij ter umeščanju v prostor, vrednotenje življenjskih ciklov naprav in preostale življenjske dobe ter sodoben pristop k spremljanju tehničnega stanja VN opreme. Beseda je tekla tudi o izravnavanju proizvodnje iz obnovljivih virov, saj  je proizvodnja električne energije iz OVE nestalna in nepredvidljiva, čas proizvodnje večinoma ne ustreza času, ko električno energijo zares potrebujemo. Stroka rešitev se vidi v različnih hranilnikih električne energije, v pametnih omrežjih in vseevropskem povezovanju visokonapetostnih omrežij.

Panelna razprava pa je bila tokrat namenjena optimizaciji napetostnega profila v sistemu, s poudarkom na upravljanju z jalovo močjo. Ta tematika je trenutno zelo aktualna, saj se pripravljajo tehnične rešitve, ki bi dodatno urejale napetostni profil v sistemu. To je, poleg sistemskega operaterja prenosnega omrežja, pomembno tudi za proizvajalce in distribucijo električne energije. Strokovnjaki so razpravljali o trenutnem stanju glede napetostnih profilov in jalove moči v slovenskem elektroenergetskem sistemu, tehnologiji naprav za optimizacijo napetostnega profila, njihovih karakteristikah, izbiri in obratovalnih lastnostih. Predstavljeni so bili tudi nadaljnji koraki in predvideni projekti na tem področju. (pb)

Polona Bahun
O avtorju