Energetika je v letu 2013 prispevala osem odstotkov vseh prihodkov slovenskega gospodarstva.
Analitska družba Bisnode je tudi v okviru letošnjega posveta En. odmev pripravila tradicionalni pregled uspešnosti energetske panoge, in sicer tako v primerjavi z letom prej kot v primerjavi s celotnim gospodarstvom. Iz predstavljenih podatkov izhaja, da so čisti prihodki od prodaje energetskih podjetij v letu 2013 znašali 5,9 milijarde evrov, kar pomeni 8 odstotkov celotnih prihodkov slovenskega gospodarstva.
Še bolj spodbudni so drugi kazalci, pri čemer je bil poslovni izid obračunskega obdobja v energetski panogi v letu 2012 in 2013 pozitiven in je celo zrasel za odstotno točko. Energetski sektor je bil tudi bistveno manj zadolžen v primerjavi s celotnim gospodarstvom, saj je v letu 2013 delež dolgov v financiranju znašal 31,71 odstotka in se je v primerjavi z letom prej zmanjšal kar za 7 odstotkov. Posledično je bila višja tudi dobičkonosnost kapitala v energetskem sektorju, in sicer je znašala 3,21 odstotka, medtem ko je v gospodarstvu dosegala zgolj 0,45 odstotka.
Energetski sektor se lahko pohvali tudi z naraščanjem dodane vrednosti na zaposlenega, saj je ta v letu 2013 dosegla že 110.081 evra, kar je bilo za 6.441 evrov več kot leto prej in kar za 71.032 evra več kot v gospodarstvu. Dodana vrednost se sicer povečuje že vse od leta 2008, pri čemer se je v obdobju zadnjih spremljanih šestih let povečala za tretjino. Sicer na seznamu desetih največjih podjetij v sektorju oskrba z električno energijo, plinom in paro ostajajo že znana podjetja, pri čemer so v ospredju HSE, GEN-I in Elektro energija. Se je pa na lestvico najuspešnejših uspelo na novo uvrstiti podjetju Elektro Celje energija, ki je čiste prihodke iz prodaje v letu 2013 v primerjavi z letom prej zvišalo za kar 17 odstotkov.
Drugače pa se je slovenska energetika dobro odrezala tudi na regionalni ravni, saj je v primerjavi s sorodnimi podjetji v sosednjih JV državah dosegla najvišji indeks uspešnosti. (bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo