Več kot polovica premogovnih regij EU ima potencial za uvajanje čistih tehnologij.
Novo poročilo Skupnega raziskovalnega središča (JRC) Evropske komisije o čistih energetskih tehnologijah v premogovnih regijah ugotavlja, da lahko v več kot polovici premogovnih regij EU prehod na čisto energijo ustvari več delovnih mest kot jih je trenutno v premogovnem sektorju.
Poročilo sledi sprejetju evropskega zelenega dogovora in napovedi mehanizma EU za pravični prehod, katerega cilj je podpreti skupnosti, ki jih bo prehod na podnebno nevtralnost do leta 2050 najbolj prizadel, zlasti v premogovnih regijah EU.
Proizvodnja in poraba premoga se v EU že desetletja zmanjšujeta. Glede na ambicije EU, da do leta 2050 spremeni svoj energetski sistem in postane ogljično nevtralna, pa se lahko hitrost preobrazbe le še pospeši. To predstavlja svojevrsten izziv za tradicionalne rudarske regije EU, kjer je v premogovnem sektorju zaposlenih približno 200 tisoč ljudi.
Poročilo kaže, da bi uvajanje novih tehnologij obnovljivih virov energije v več kot polovici premogovnih regij EU lahko nadomestilo izgubo delovnih mest, ki jo bo povzroči prehod v podnebno nevtralnost. In sicer bi nove tehnologije do leta 2030 lahko ustvarile do 315 tisoč in do leta 2050 do 460 tisoč novih delovnih mest. Po drugi strani pa bi za naložbe za čisto energijo v premogovnih regijah lahko izkoristili že obstoječo infrastrukturo, zemljišča, znanje in industrijsko dediščino.
Strokovnjaki so 42 premogovnih regij EU združili v tri skupine, na osnovi katerih so primerjali zaposlenost v premogovnem sektorju in potencial za uvajanje novih tehnologij s področja obnovljivih virov energije na regionalni ravni. Po njihovih ugotovitvah ima 28 regij velik potencial za razvoj novih oziroma dodatnih tehnologij, sedem regij kaže srednje velik potencial, medtem ko v preostalih sedmih regijah potenciala morda ne bo dovolj za enako zaposljivost ljudi kot v sedanjih dejavnostih. Zato v poročilu opozarjajo, da bodo potrebna velika prizadevanja, da se bo ta potencial uresničil neposredno v najbolj prizadetih regijah. Zato je pri tem nujno tudi tesno medsebojno sodelovanje na evropski, nacionalni, regionalni in lokalnih ravni in vključevanje vseh povezanih deležnikov (podjetja, regulatorji, investitorji, načrtovalci rabe zemljišč in lokalne skupnosti).
Vodja skupine, ki je pripravila poročilo, Zoi Kapetaki je ob tem poudaril, da bi morale imeti premogovne regije v EU dejavno vlogo v evropskem energetskem prehodu. Večina premogovnih regij ima namreč izjemen energetski potencial, ki ga lahko v mnogih primerih enostavno preusmerijo iz enega v drug model.