V okviru 14. Dnevov energetikov so včeraj razglasili zmagovalce natečaja za energetsko učinkovitost 2012.
V kategoriji energetsko učinkovito podjetje je komisijo najbolj prepričal Poslovni sistem Mercator, v kategoriji energetsko učinkovit projekt OŠ Brezovica s projektom gradnje prizidka k šoli in v kategoriji projekt uporabe OVE podjetje Menerga s projektom gradnje večnamenskega objekta v Pesnici pri Mariboru. Na letošnji natečaj za energetsko učinkovitost je sicer prispelo 14 prijav, kar je tri manj kot lani.
Za naziv energetsko najbolj učinkovito podjetje 2012 so se potegovali Poslovni sistem Mercator, Revoz in Unior. V kategoriji energetsko učinkovit projekt so se za nagrado potegovali Domplan in Soenergetika s projektom celostne prenove daljinskega sistema ogrevanja soseske Planina v Kranju, OŠ Brezovica s projektom gradnje prizidka k šoli ter Steklarna Hrastnik s projektom izkoriščanja odpadne toplote dimnih plinov iz steklarskih peči. V kategoriji projekt uporabe OVE so se za nagrado potegovali Elektromehanika Ouček s projektom ogrevanja in hlajenja butičnega hotela Kaliska z geotermalno energijo, podjetje Menerga s projektom gradnje večnamenskega objekta v Pesnici pri Mariboru in zavod Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško s projektom energetsko samozadostne ulične svetilke.
Komisija je poleg zmagovalcev v treh kategorijah podelila tudi posebno priznanje za sistematično spodbujanje učinkovite rabe energije, ki ga je prejelo podjetje Enekom. Svoje zmagovalce pa so izbrali tudi bralci Financ, in sicer Revoz (energetsko učinkovito podjetje), OŠ Brezovica (energetsko učinkovit projekt) in Elektromehanika Ouček (projekt uporabe OVE).
Trenutne podpore za fotovoltaiko je treba urediti
Letošnje vodilo dvodnevne konference v Portorožu, ki se bo zaključila danes, je učinkovita raba naravnih virov. Na njej več kot 200 domačih in tujih strokovnjakov med drugim razpravlja o trendih v energetiki, novostih in priložnostih slovenske energetske politike in zelenih tehnologijah, ki so lahko gonilo gospodarskega razvoja. Udeleženci konference pa lahko prisluhnejo tudi številnim praktičnim primerom učinkovite rabe energije v podjetjih.
Kot je v uvodu konference včeraj dejal v. d. generalnega direktorja Direktorata za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor Julijan Fortunat, akcijski načrt za energetsko učinkovitost predvideva do bomo do leta 2016 za naložbe namenili 1,8 milijarde evrov, od tega večino za energetsko sanacijo stavb. V naslednji finančni perspektivi pa bo temu namenjenih okoli 170 milijonov evrov. Fortunat predvideva, da bodo tako spodbudili gradbeni sektor in zagotovili okoli tri tisoč delovnih mest letno.
Poleg tega je napovedal tudi, da bo v kratkem za energetsko sanacijo javnih stavb, ki so v lasti lokalnih skupnosti (občin) na voljo več kot 50 milijonov evrov kohezijskih sredstev, za energetsko sanacijo visokih šol in študentskih domov, ki bo sledila zdajšnji energetski sanaciji domov za ostarele, pa bo namenjenih sedem milijonov evrov. Na področju podporne sheme za OVE je Slovenija po oceni Julijana Fortunata na področju fotovoltaike dosegla velike premike in cilje, hkrati pa ugotavlja, da so trenutne podpore, ki jih namenjamo temu področju, previsoke. Kot še pravi, podpore omogočajo prekomerne dobičke, kar je v nasprotju z evropskimi predpisi, zato bodo pripravili ukrepe, ki bodo te spodbude uredili. (pb)