S predlogom smernic za energetski koncept Slovenije se je včeraj seznanila tudi vlada.
Kot je znano, Ministrstvo za infrastrukturo pripravlja Energetski koncept Slovenije, s katerim naj bi skladno z Energetskim zakonom na podlagi projekcij gospodarskega, okoljskega in družbenega razvoja države ter na podlagi sprejetih mednarodnih obvez določili cilje zanesljive, trajnostne in konkurenčne oskrbe Slovenije z energijo za obdobje prihodnjih 20 oziroma okvirno za 40 let.POglavitni cilji so tako zmanjšanje uvozne odvisnosti s preusmeritvijo prometa iz fosilnih goriv na druge vire, povečanje energetske učinkovitosti, pri čemer ima pomembno vlogo energetska sanacija stavb in postopen prehod na obnovljive oziroma trajnostne vire energije.
Da bi v proces priprave vključili mnenja čim širše javnosti, je Ministrstvo za infrastrukturo pripravilo posvetovalni dokument, ki je namenjen predvsem strokovni javnosti, oblikovalcem politik na področjih, povezanih z energetiko, nevladnim organizacijam ter zainteresiranim državljankam in državljanom, in ga javnosti prvič predstavilo 2. junija. Ministrstvo predloge in pripombe na predlagane smernice zbira do 15. avgusta, na osnovi odzivov javnosti ter dolgoročnih energetskih bilanc pa bo nato pripravilo osnutek Energetskega koncepta Slovenije, ki bo vladi posredovan v potrditev po opravljenem medresorskem usklajevanju in presoji vplivov na okolje.
Na ministrstvu za infrastrukturo poudarjajo, da so pri pripravi predloga usmeritev za pripravo Energetskega koncepta Slovenije izhajali iz dejstva, da smo v Sloveniji omejeni z naravnimi danostmi, našim geopolitičnim položajem in zavezami Evropskega sveta o prehodu v nizkoogljično družbo. Ob tem področje energetike predstavlja velik izziv in potencial za razvoj, pri čemer mora energetika predstavljati temelj za razvoj družbene blaginje in biti v službi državljanov in gospodarstva.
V omenjenem dokumentu Ministrstvo za infrastrukturo podaja usmeritve z ambicioznimi cilji na različnih področjih energetske politike do leta 2035 oziroma 2055. Investicije in razvoj na področju energetike so namreč dolgoročne in odločitve za uresničitev projektov v nadaljnjih desetih oziroma petnajstih letih so potrebne že zdaj. Dokument sicer ne govori o posameznih projektih, temveč podaja zgolj strateške usmeritve, postavlja političen okvir, znotraj katerega pa je pot odprta prosti poslovni pobudi podjetij in posameznikov. (bj)