V skupni izjavi ob zasedanju so poudarili obsodbo ruske agresije nad Ukrajino in izrazili zahtevo po umiku ruskih sil z ukrajinskih območij. Ukrajinski konflikt je namreč povzročil krizo tako na področju osnovne prehranske preskrbe kot tudi na področju energetske varnosti, ki se izraža z rastjo cen in tržno nestabilnostjo, ki najbolj prizadene najranljivejše skupine prebivalcev. Energetski sistemi Ukrajine, vključno z jedrsko elektrarno v Zaporožju, so ogroženi in poškodovani, milijoni prebivalcev pa so ostali brez elektrike, ogrevanja in vode, hkrati pa je ogrožena tudi jedrska varnost.
Ob tem dodajajo, da prihodnost Ukrajine in tudi Moldavije ter njunih državljanov spada pod okrilje Evropske unije, zato podpirajo nadaljnja prizadevanja obeh držav za približevanje uniji. Po uspešni združitvi ukrajinskega in moldavskega omrežja z evropskim bo svet še naprej podpiral obnovo in nadaljnji razvoj obeh držav v smeri dolgoročne gospodarske in energetske preobrazbe. Tako Evropska unija kot Združene države pa bodo še naprej nudile podporo Ukrajini pri varovanju kritične energetske infrastrukture.
Posebno pozornost so namenili jedrski varnosti elektrarne v Zaporožju. Rusijo pozivajo k umiku svojih vojaških sil in osebja iz območja elektrarne in vrnitvi nadzora Ukrajini, pri čemer so izrazili podporo mednarodni agenciji za jedrsko varnost, ki si skupaj z Ukrajino prizadeva za ponovno vzpostavitev varnosti v elektrarni.
Prizadevanja za energetski prehod
EU in ZDA sta v skladu z zavezo za doseganje ničelnih emisij do leta 2050 tudi strateška partnerja na področju pospeševanja energetskega prehoda, zmanjšanja odvisnosti od fosilnih goriv in zmanjševanja porabe energije, hkrati pa si prizadevata za pravičen in vključujoč energetski prehod na podnebno nevtralnost.
V luči ukrajinskega konflikta je energetski svet poudaril pomen energetske varčnosti, učinkovite rabe energije in pospešenega razvoja na področju obnovljivih virov energije kot ključnih dejavnikov varnih in okoljsko vzdržnih nizkoogljičnih tehnologij.
Podpora razvojnim prizadevanjem
Ob robu srečanja so v svetu izrazili podporo projektom na področju mednarodnega povezovanja in razvoja energetskih zmogljivosti in obnovljivih virov, kot so priobalne vetrne elektrarne in projekti na področju zmanjševanja emisij metana. Hkrati svet prepoznava vlogo jedrskih elektrarn v procesu razogljičenja energetskih sistemov, zato bosta EU in ZDA skupaj še v letošnjem letu organizirali forum za majhne modularne reaktorje (SMR), namenjen čezatlantskemu sodelovanju na področju razvoja teh in tudi drugih vrst naprednih reaktorjev.