Borzen je razvil aplikacijo za objavo napovedi proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije.
Borzen, slovenski operater trga z elektriko, je razvil več modelov napovedovanja proizvodnje električne energije za različne vrste tehnologije proizvodnje iz obnovljivih virov energije. Dnevno lahko tako poslej na spletni strani družbe Borzen spremljate napovedi za proizvodnjo malih hidroelektrarn, sončnih elektrarn in vetrnih elektrarn. Napovedi so namenjene vsem, ki jih zanima, kakšen je obet proizvodnje iz omenjenih obnovljivih virov energije.
Z zavedanjem vse večje pomembnosti kakovostnega napovedovanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov energije, katere delež se z rastjo števila elektrarn povečuje, je Borzen razvil več napovednih modelov za različne tehnologije, ki so vgrajeni v aplikacijo napovedovanja tako imenovanih razpršenih virov energije. Na spletni strani družbe so tako po novem ves čas na voljo napovedi za proizvodnjo električne energije za tekoči in naslednji dan, in sicer ločeno za proizvodnjo malih hidroelektrarn, sončnih elektrarn in vetrnih elektrarn. Omenjene napovedi so prikazane v interaktivnem grafikonu, ki omogoča ogled napovedi za vsako polno uro.
Aplikacija je bila zasnovana z željo, da bi posamezniki lahko lažje predvideli proizvodnjo iz določenega tipa elektrarne in združuje vse razpoložljive podatke proizvodnih enot, ki so vključene v podporno shemo za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov - merilne podatke proizvodnje, napovedi samih proizvajalcev, vhodne napovedi vremenskih spremenljivk Agencije Republike Slovenije za okolje ter kombinira uporabo različnih modelov.
Podatki o proizvodnji iz OVE potajajo vse pomembnejši
Proizvodnja naprav, ki izkoriščajo energijo sonca, vetra in vode, je močno odvisna od zunanjih vremenskih dejavnikov. Zaradi svojih značilnosti in hitrega porasta, ki smo mu bili priča v zadnjih letih, ima proizvodnja iz obnovljivih virov energije vse pomembnejši vpliv na elektroenergetski sistem ter energetski trg kot celoto. Pri omejevanju negotovosti in tveganj, pridobiva natančnost napovedovanja proizvodnje iz razpršenih virov vse večji pomen. Natančnost pri napovedovanju proizvodnje namreč prinaša ključno informacijo tržnim akterjem, ki se lahko ustrezneje, učinkoviteje in ceneje prilagodijo na pričakovana nihanja v proizvodnji in posledične spremembe na trgu. V tem kontekstu se spreminja celotna paradigma delovanja elektroenergetskega sistema, saj imajo vse večji pomen razpršeni viri manjših moči, proizvodnja pa ni več vodljiva, temveč jo je potrebno (podobno kot odjem) napovedovati, hkrati pa so njihovi lastniki pretežno majhna podjetja ali posamezniki in ne več velike energetske družbe. Borzen je ob tej priložnosti pripravil tudi predstavitveno gradivo o napovedovanju proizvodnje iz razpršenih virov.(bj)