Energetika

EP odprl vrata povišanju cen emisijskih kuponov

Poslanci Evropskega parlamenta so na včerajšnji seji glasovali za posredno zmanjševanje konkurenčnosti Evropske unije.  
EP odprl vrata povišanju cen emisijskih kuponov

Hkrati gre tudi za potencialno izgubo delovnih mest v industriji, saj je Evropski parlament s 385 glasovi za in 284 proti sprejel dogovor o izvzetju določenega števila kuponov v shemi ETS.  

Kot so sporočili iz SOJ evropske poslanke dr. Romane Jordan, je Evropska komisija pred časom ocenila, da je cena ogljika v sistemu ETS prenizka. Zato je predlagala zamrznitev dražb nekaterih dovoljenj za izpuste CO2. S tem naj bi se cena s trenutnih 5 evrov dvignila na okrog 9 evrov za tono CO2. To bi povzročilo višje cene energije in s tem dodatno obremenitev gospodinjstev in gospodarstva. Še posebej bodo zaradi ukrepa obremenjene energetsko intenzivne industrijske panoge. V Sloveniji so to predvsem papirna, jeklarska, cementna in steklarska industrija.  

Prilagoditev časovnega razporeda dražb šele v 3. fazi  

Sprememba, ki jo je predlagal Parlament in jo je potrdil Svet, omogoča Evropski komisiji v izjemnih okoliščinah prilagoditev časovnega razporeda dražb. To lahko stori pod pogojem, da se v prizadetih sektorjih ne poveča tveganje, da bi se podjetje izselilo iz EU. Komisija bo lahko izpeljala tovrstno prilagoditev šele v 3. fazi evropskega sistema trgovanja z emisijami (ETS), in sicer za največ 900 milijonov emisijskih kuponov.  

Povišanje cen emisijskih kuponov bi neposredno vplivalo na višanje cen energije. Te bi plačali potrošniki in industrija. Cene energije so v Evropi v primerjavi z ostalim svetom že sedaj zelo visoke. Podjetja, predvsem tista, ki so izvozno usmerjena, že dolgo opozarjajo na s tem povezane težave s konkurenčnostjo. Še višje cene energije bi jih v trenutnih gospodarsko težkih časih še dodatno obremenile. Hkrati pa bi zaradi tovrstnih ukrepov trpeli tudi državljani, predvsem ranljivi potrošniki, ki se vsakodnevno soočajo s težavami pri plačevanju računov za energijo.  

Odločitev poslancev EP najbrž vodi v dvig cen energije  

»Obžalujem, da je večina poslancev v Evropskem parlamentu glasovala za to, da se evropska shema za trgovanje z emisijami (ETS) spremeni iz tržnega mehanizma v instrument, kjer so cene politično določene. Kratkoročni dvig cen dovolilnic ETS bo zelo verjetno povzročil dvig cen energije, kar bo prizadelo tako gospodarstvo kot tudi državljanke in državljane. Sama močno verjamem in si prizadevam, da bi izpuste v energetiki in industriji zniževali s pomočjo tržnih mehanizmov, zato sem mnenja, da bi se morali problema ETS lotiti drugače. Namesto, da poskušamo na politični ravni kratkoročno določati cene kuponov, bi se morali čim prej odločiti o jasnih in ciljno naravnanih strukturnih ukrepih ter določiti učinkovitejše podnebno-gospodarske politike do leta 2030,« je povedala dr. Romana Jordan, poslanka v Evropskem parlamentu. (mj)