EU bo v okviru sklada za inovacije vložila več kot 1,1 milijarde evrov v sedem obsežnih inovativnih projektov. Z nepovratnimi sredstvi bo podprla projekte, katerih cilj je uvajanje prelomnih tehnologij na trg energijsko intenzivnih industrij ter industrij vodika, zajemanja ogljika, uporabe in shranjevanja energije ter energije iz obnovljivih virov. Projekti se izvajajo v Belgiji, Italiji, na Finskem, v Franciji, na Nizozemskem, Norveškem, v Španiji in na Švedskem.
Sedem projektov, ki bodo financirani v okviru prvega razpisa sklada za inovacije za obsežne projekte, tj. projekte s skupnimi kapitalskimi stroški nad 7,5 milijona evrov, so izbrali neodvisni strokovnjaki, ki so ocenjevali njihovo zmožnost zmanjševanja emisij v primerjavi s konvencionalnimi tehnologijami ter zmožnost inovativnosti, ki presega najsodobnejše tehnologije. Poleg tega so morali biti dovolj zreli za hitro uvedbo. Med preostalimi merili za izbor sta bila še potencial projektov za nadgradljivost in njihova stroškovna učinkovitost.
Izbrani projekti zajemajo številne ustrezne sektorje za razogljičenje različnih delov evropskega industrijskega in energetskega sektorja, na primer na področju kemikalij, jekla, cementa, rafinerij ter proizvodnje električne energije in toplote. Vsi projekti so že del industrijskih vozlišč ali zagonskih grozdov za razogljičenje medsebojno povezanih industrij.
Uspešni projekti dajejo podlago za pripravo posameznih sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev z Evropsko izvajalsko agencijo za podnebje, infrastrukturo in okolje, izvajalskim organom Sklada. Ti bi morali biti dokončani v prvem četrtletju leta 2022, da bo Evropska komisija lahko sprejela ustrezno odločitev o dodelitvi nepovratnih sredstev in jih začela izplačevati.
Evropska komisija je 26. oktobra objavila drugi razpis za obsežne projekte z rokom za prijavo do 3. marca prihodnje leto. Vse projekte, ki niso bili uspešni v prvem razpisu, pa spodbuja k ponovni prijavi.