Dobro integrirana omrežja energetske infrastrukture so potrebna za energetski prehod, saj omogočajo integracijo obnovljive energije, povečujejo zanesljivost oskrbe in pomagajo vzdrževati cene električne energije pod nadzorom. Dodeljevanje sredstev CEF zato podpira izvajanje evropskega zelenega dogovora.
Dogovor finančno pomoč namenja trem projektom gradnje omrežja za prenos električne energije, enemu projektu za skladiščenje zemeljskega plina ter podpira študijo o omrežju za prenos in shranjevanje CO2. Najvišji znesek bo namenjen projektu gradnje elektroenergetske povezave EuroAsia (657 milijonov evrov) za podporo prve elektroenergetske povezave med Ciprom in evropskim celinskim omrežjem.
Uradna odločitev Evropske komisije o financiranju projektov v okviru instrumenta CEF naj bi bila sprejeta v prihodnjih tednih. Do tega financiranja so upravičeni samo PCI projekti s 4. seznama PCI projektov, ki ga sprejela Evropska komisija, denar pa je namenjen izvedbi gradnje ali študije za projekt. Da bi bil projekt opredeljen kot PCI projekt, mora bodisi prispevati k medsebojnemu povezovanju energetskih omrežij držav EU, zagotavljati pomembne koristi v smislu povezovanja obnovljivih virov energije, zagotavljanja energetske varnosti ali diverzifikacije ali pa potrošnikom zagotavljati izbiro in konkurenčne cene električne energije. Razpis septembra 2021 je zadnji razpis CEF na 4. seznamu PCI, v okviru naslednjih razpisov pa bodo sredstva namenjena PCI projektom s 5. seznama.
V obdobju 2014-2020 je bilo v okviru instrumenta CEF Energy za študije in gradnjo projektov financiranih 107 PCI projektov, za kar je bilo namenjenih 4,7 milijarde evrov. V obdobju 2021-2027 je v okviru tega instrumenta za PCI projekte, vključno s čezmejnimi projekti na področju obnovljive energije, na voljo 5,35 milijarde evrov. Prvi razpis za tovrstne projekte (v obliki predhodnih študij izvedljivosti) je odprt do 1. februarja.