Energetika

EU na dobri poti k ciljem, v državah članicah različno

Evropska agencija za okolje ugotavlja, da je EU na dobri poti k izpolnitvi ciljev iz podnebno-energetskega paketa.
EU na dobri poti k ciljem, v državah članicah različno

Po drugi strani pa je slika v posameznih državah članicah zelo različna in to kljub že sprejetim ukrepom za 20-odstotno zmanjšanje toplogrednih plinov, 20 odstotkov večjo rabo obnovljivih virov energije v končni rabi energije in za 20-odstotno povečanje energetske učinkovitosti do 2020.Poročilo Trendi in napovedi v EU, ki obravnava napredek pri uresničevanju že omenjenih ciljev, tako med drugim ugotavlja, da je EU emisije med letoma 1990 in 2012 zmanjšala za približno 18 odstotkov, kar pomeni, da je že zelo blizu zadanega cilja do 2020. Prav tako je EU na dobri poti, da doseže cilj 20 odstotkov obnovljivih virov energije v končni rabi energije do leta 2020, saj so ti že leta 2011 dosegli 13 odstotkov.   

Medtem, ko je ocena doseganja podnebnih in energetskih ciljev do leta 2020 za EU zelo dobra, pa je slika v posameznih državah popolnoma drugačna. Poročilo namreč kaže, da prav nobena država članica ni na dobri poti, da bi dosegla vse tri cilje. Prav tako nobena ne izvaja ukrepov za dosego vseh treh ciljev.     

Evropska agencija za okolje je ocenila tudi, da je EU presegla zavezo zmanjšanja emisij v prvem obdobju kjotskega protokola (2008-2012), saj so nedavno objavljene ocene za leto 2012 pokazale, da so se emisije v EU v letu 2012 zmanjšale skoraj za odstotek. Poročilo kaže, da je 15 držav članic s skupno zavezo iz kjotskega protokola emisije med letoma 2008 in 2012 zmanjšalo za 12,2 odstotka in s tem presegle osemodstotni cilj iz protokola. Še več, skoraj vse evropske države z individualnimi cilji zmanjšanja emisij (26 držav članic EU, Irska, Lihtenštajn, Norveška in Švica) so dosegale zastavljene cilje, medtem, ko dve državi članici ciljev za prvo obdobje kjotskega protokola nista imeli postavljenih. Iz poročila je razvidno še, da so za doseganje kjotskih ciljev zmanjšanja emisij, številne države članice EU podprle tudi evropski sistem za trgovanje z emisijami (EU ETS). Ko sta bila dosežena sporazuma za sektorje v in za sektorje izven EU ETS, so se številne države bolj posvetile zmanjševanju emisij v sektorjih izven EU ETS, kot sta cestni promet in gospodinjstva. Agencija za okolje ocenjuje, da bodo te države morale postoriti veliko, da bodo uspele doseči individualne cilje iz kjotskega protokola. Še posebej to velja za Avstrijo, Lihtenštajn, Luksemburg in Španijo. Poročilo evropske okoljske agencije Trendi in napovedi v EU je prvo poročilo, ki sploh prikazuje dosežene zaveze iz prvega obdobja kjotskega protokola. (pb)

Polona Bahun
O avtorju