Države članice EU so v petek sprejele predlog Evropske komisije o investiranju 263 milijonov evrov v ključne PCI projekte na področju energetske infrastrukture. Levji delež bo namenjen gradnji plinske infrastrukture v baltskih državah ter elektroenergetskem sektorju po vsej Evropi.
Devet projektov je bilo izbranih na razpisu v okviru Instrumenta za povezovanje Evrope (program CEF). Izbrani projekti bodo povečali energetsko varnost, povezali izolirane države članice EU s širšim evropskim omrežjem in pripomogli k uresničitvi ciljev Energetske unije - cenovno dostopne, varne in trajnostne oskrbe z energijo.
Od devetih izbranih predlogov jih je pet s področja plina, ki jim bo EU namenila 210 milijonov evrov. Štirje so s področja električne energije, ki bodo prejeli 53 milijonov evrov.
Na področju električne energije je EU 29,9 milijonov evrov namenila izgradnji nove 100 km povezave med Dobrudjo in Burgasom v Bolgariji, ki bo povečala odpornost bolgarskega elektroenergetskega omrežja. EU bo 125 tisoč evrov namenila študiji izgradnje varne in zanesljive elektroenergetske povezave baltskih držav, pripravi študije o plinski povezavi v grškem mestu Nea Messimvria (243, 250 evrov), saj bo po mnenju komisije merilna in regulacijska postaja pripomogla k povezovanju grškega plinskega omrežja s transjadranskim plinovodom (TAP) ter tako prispevala k prenosu zemeljskega plina iz Kaspijskega morja.
Skupni znesek, ki ga EU namerava letos v sklopu CEF letos nameniti projektom na področju energetike, je 800 milijonov evrov. Trenutno pa je v teku drugi letošnji razpis, z okvirnim proračunom v višini 600 milijonov evrov. Komisija predloge zbira do 8. novembra.