Ti projekti so bili izbrani v okviru prvega presečnega roka instrumenta za infrastrukturo alternativnih goriv (AFIF) 2024–2025 instrumenta za povezovanje Evrope (CEF), programa financiranja EU, ki podpira evropsko prometno infrastrukturo.
S tem izborom bo AFIF podprl postavitev približno 2.500 električnih polnilnih mest za lahka vozila in n 2.400 za težka vozila vzdolž evropskega cestnega omrežja TEN-T, 35 postaj za oskrbo z vodikom za avtomobile, tovornjake in avtobuse, elektrifikacijo storitev zemeljske oskrbe na osmih letališčih, ozelenitev devetih pristanišč in dva obrata za zbiranje amoniaka in metanola.
Po odobritvi izbranih projektov s strani držav članic EU 4. februarja bo Evropska komisija v naslednjih mesecih sprejela odločitev o dodelitvi, nato pa bodo rezultati postali dokončni. Evropska izvajalska agencija za podnebje, infrastrukturo in okolje (CINEA) je začela s pripravo sporazumov o dodelitvi sredstev z upravičenci uspešnih projektov.
Druga faza AFIF (2024–2025) se je začela 29. februarja lani s skupnim proračunom v višini ene milijarde evrov: 780 milijonov evrov v okviru splošnega proračuna in 220 milijonov evrov v okviru kohezijskega proračuna. Njegov cilj je podpirati cilje, določene v Uredbi za uvedbo infrastrukture za alternativna goriva (AFIR) v zvezi z javno dostopnimi električnimi polnilnimi mesti in postaj za oskrbo z vodikom po glavnih prometnih koridorjih in vozliščih EU, ter cilje, določene v predpisih ReFuelEU o letalstvu in FuelEU o pomorskem prometu.
Razpis za zbiranje predlogov zajema uvedbo infrastrukture za oskrbo z alternativnimi gorivi za cestni, pomorski promet, promet po celinskih plovnih poteh in zračni promet. Podpira polnilne postaje, postaje za oskrbo z vodikom, oskrbo z električno energijo ter zmogljivosti za zbiranje amoniaka in metanola.
Razpis ostaja odprt, naslednji rok za prijavo pa je 11. junij 2025.