Obnovljivi viri

EU podprla evropski fotovoltaični sektor

Ministri, pristojni za energijo, iz 23 držav EU, tudi Slovenije, so skupaj s predstavniki okoli sto podjetij iz evropskega sektorja fotovoltaične industrije na včerajšnjem neuradnem zasedanju v Bruslju podpisali listino EU o sončni energiji, ki določa vrsto prostovoljnih ukrepov, ki jih je treba izvesti v podporo fotovoltaičnem sektorju EU.

EU podprla evropski fotovoltaični sektor

Podpisniki listine so se zavezali, da bodo podpirali konkurenčnost evropske fotovoltaične proizvodne industrije in spodbujali oblikovanje trga za visokokakovostne izdelke, ki izpolnjujejo visoka merila trajnosti in odpornosti, ob polnem spoštovanju podnebnih in energetskih ciljev EU. Listina opisuje vrsto ukrepov, ki lahko pri tem pomagajo, vključno s zgodnjim izvajanjem ustreznih določb v Zakonu o neto ničelni industriji o uporabi necenovnih meril na dražbah OVE, javnih naročilih ali drugih ustreznih shemah podpore.

Evropska listina o sončni energiji je zadnji korak v dejavnostih Evropske komisije za podporo proizvodnje solarnih panelov v Evropi. Prejšnji ukrepi med drugim vključujejo predlog zakona o neto ničelni industriji, o katerem so se zdaj začasno dogovorili sozakonodajalci, in ustanovitev Evropskega zavezništva fotovoltaične industrije. Pomagala bo zagotoviti, da bodo zeleni prehod in evropski industrijski cilji šli z roko v roki, pospešil uvajanje OVE, hkrati pa povečala konkurenčnost sektorja in ustvarjanje zelenih delovnih mest.

Hitrejša in širša uporaba obnovljive energije, zlasti sončne energije, je nepogrešljiva za dosego cilja EU da bo do leta 2030 dosegla delež vsaj 42,5 odstotka OVE, z željo po doseganju 45-odstotnega deleža in cilja podnebne nevtralnosti do leta 2050.

Sončna energija in zlasti uvedba fotovoltaike je trenutno najhitreje rastoči sektor OVE v EU, kar je vodilo do rekordnega števila nameščenih zmogljivosti v zadnjih treh letih (približno 28 GW leta 2021, 41 GW leta 2022 in 56 GW leta 2023).
Vendar pa je večina povpraševanja po sončnih panelih v Evropi pokrita z uvozom. Trenutno 97 odstotkov uvoženih sončnih panelov prihaja s Kitajske.

Polona Bahun
O avtorju