Svet EU potrdil dogovor, ki omogoča, da bo trg električne energije v Evropi postal bolj konkurenčen in usmerjen na potrošnika.
Veleposlaniki in veleposlanice držav članic EU so v petek potrdili dogovor z Evropskim parlamentom o direktivi in uredbi o zasnovi trga z električno energijo. Ta daje zeleno luč dokončnemu sprejetju dveh dosjejev, ki sta temelj svežnja za čisto energijo in sta pomemben korak k dokončanju Energetske unije in uresničevanju ciljev Pariškega sporazuma. EU s tem posodablja svoja pravila za trg z električno energijo, da bi tako zagotovila močnejše, bolj ekološko in bolje povezano evropsko omrežje.
Posodobljena pravila evropskega trga z električno energijo bodo izboljšala delovanja trga, položaj odjemalcev in odprla pot prehodu na čisto energijo. Med glavnimi elementi direktive o električni energiji je več pravic za potrošnike, ki bodo lahko dejavneje sodelovali na trgu, pa tudi določbe o določanju cen in lastništvu objektov za shranjevanje. Direktiva poleg tega ščiti ranljive stranke ter določa vloge in odgovornosti udeležencev na trgu.
Ključni element je zmožnost ponudnikov električne energije, da določijo svoje cene. To bo omejevalo izkrivljanje trga, privedlo do večje konkurence in znižalo maloprodajne cene. Ranljive stranke bodo še naprej zaščitene tako, da bodo lahko države članice uporabile regulirane cene za ranljive gospodinjske odjemalce. Državam članicam je omogočen poseg v določanje cen za dobavo električne energije za druge gospodinjske odjemalce in mikropodjetja v prehodnem obdobju, da bi na ta način vzpostavile učinkovito konkurenco med dobavitelji in dosegle v celoti učinkovito tržno maloprodajno oblikovanje cen elektrike.
Aktivnim odjemalcem direktiva zagotavlja dostop do orodij za primerjavo cen električne energije in določa regulativni okvir za upravljavce prenosnih in distribucijskih omrežij.
Uredba o električni energiji določa pravila za trgovanje z električno energijo, ki so usmerjena k izboljšanju delovanja trga in olajšanju čezmejnega trgovanja z električno energijo. Prav tako določa pogoje, pod katerimi lahko države članice vzpostavijo mehanizme zmogljivosti. Njihov namen je zagotoviti, da bo oskrba z električno energijo zadostna tudi v času največjega povpraševanja s plačilom sredstev za razpoložljivost. Mehanizmi pa morajo biti začasni in namenjeni obravnavanju morebitnih težav glede zadostnosti virov. Z uredbo se ustanavljajo regionalnih koordinacijski centri, ki podpirajo regionalno usklajevanje sistemskih operaterjev prenosnih omrežij. Ti bodo nadomestili obstoječe regionalne koordinatorje varnosti, ki dobivajo dodatne naloge, povezane z delovanjem sistema, delovanjem trga in pripravljenostjo na tveganja. Uredba vzpostavlja tudi združenje sistemskih operaterjev distribucijskega omrežja na evropski ravni.
Dogovor z Evropskim parlamentom je bil sicer dosežen 19. decembra lani, Evropski parlament pa naj bi o teh dveh dosjejih glasoval marca. V naslednjem koraku ju mora Svet EU sprejeti še uradno, veljati pa bosta začeli dvajseti dan po objavi v uradnem listu EU.