Evropska komisija nudi podporo za razvoj infrastrukture za oskrbo z električno energijo in vodikom nudi med drugim tudi podporo za vzpostavitev infrastrukture drugih vrst alternativnih goriv, kot sta denimo amoniak in metanol. V ta namen so objavili razpis za sofinanciranje polnilne infrastrukture za alternativna goriva za cestni, pomorski in zračni promet ter promet po celinskih plovnih poteh.
Komu je razpis namenjen?
Na razpis se lahko prijavijo ena ali več držav članic, z dovoljenjem držav članic, kjer se projekt izvaja, pa se lahko prijavijo tudi mednarodne organizacije, ter javni ali zasebni organi, ustanovljeni v državi članici EU.
Na Ministrstvu za infrastrukturo zato opozarjajo, da morajo prijavitelji, ki nameravajo svoj projekt izvajati na območju Republike Slovenije, najprej pridobiti soglasje njihovega ministrstva. Dodajajo, da je treba za pravočasno pridobitev soglasja popolne prijavne obrazce oddati na Finančni sektor – Oddelek za evropska sredstva, najkasneje en mesec pred posameznim rokom za oddajo vlog na Evropsko komisijo.
Subvencioniranje zajema projekte vzpostavitve visoko zmogljivih električnih in vodikovih polnilnih postaj ter podporo polnilnim postajam za težka vozila, infrastrukturi za oskrbo z električno energijo in vodikom na letališčih in infrastrukturi za oskrbo z električno energijo ter skladiščenje amoniaka in metanola v pristaniščih.
Cilj razpisa za zbiranje predlogov instrumenta za infrastrukturo za alternativna goriva je podpreti uvajanje infrastrukture za oskrbo z alternativnimi gorivi, kar bo prispevalo k razogljičenju prometa po omrežju TEN-T. Za razpise v obdobju 2024-2025 je na voljo milijarda evrov.
Roki za oddajo projektnih prijav so: 24. 9. 2024, 11. 6. 2025 in 17. 12. 2025.