EU v pomoč pri okrevanju gospodarstva v vseh državah članicah vlaga skoraj 2,2 milijarde evrov v 140 ključnih projektov na področju prometa.
Ti projekti bodo prispevali h gradnji manjkajočih prometnih povezav po Evropi, podpiranju trajnostnega prometa in ustvarjanju delovnih mest. Financirali se bodo prek instrumenta za povezovanje Evrope (IPE), torej preko sheme nepovratnih sredstev EU za podporo prometni infrastrukturi. S temi sredstvi bo EU izpolnila svoje podnebne cilje iz evropskega zelenega dogovora.
Zelo velik poudarek je na projektih za izboljšanje železniških povezav, vključno s čezmejnimi ter povezavami do pristanišč in letališč. Promet po celinskih plovnih poteh se spodbuja z večjo zmogljivostjo in boljšimi multimodalnimi povezavami s cestnim in železniškim omrežjem. V pomorskem sektorju imajo prednost projekti prevoza po morju na kratkih razdaljah, ki temeljijo na alternativnih gorivih, in vzpostavitev oskrbe z električno energijo s kopnega, da bi se v pristaniščih zmanjšale emisije z zasidranih ladij.
Tako bo EU med drugim s skoraj 142 milijoni evrov podprla prehod na bolj zelena goriva v prometu (19 projektov). Številni projekti se nanašajo na predelavo plovil, da bodo lahko uporabljala utekočinjeni zemeljski plin, ter na nameščanje ustrezne infrastrukture v pristaniščih.
Infrastruktura za alternativna goriva bo vzpostavljena tudi na področju cestnega prevoza, in sicer z namestitvijo 17 275 polnilnih postaj v cestnem omrežju in uvedbo 355 novih avtobusov.
Projekti so bili za financiranje izbrani z dvema konkurenčnima razpisoma za zbiranje predlogov, objavljenima oktobra in novembra 2019. Finančni prispevek EU je v obliki nepovratnih sredstev z različnimi stopnjami sofinanciranja glede na vrsto projekta. Pri desetih projektih, izbranih v okviru mehanizma mešanega financiranja, se podpora EU kombinira z dodatnim bančnim financiranjem (prek posojila, dolga, lastniškega kapitala ali katere koli druge oblike vračljive podpore).
V okviru programa IPE je za nepovratna sredstva iz proračuna EU za obdobje 2014–2020 skupno namenjenih 23,2 milijarde evrov za sofinanciranje projektov vseevropskega prometnega omrežja (TEN-T) v državah članicah EU. Od leta 2014, ki je bilo prvo programsko leto IPE, je bilo objavljenih šest razpisov za zbiranje predlogov. IPE je do zdaj podprl 794 projektov v prometnem sektorju v skupni vrednosti 21,1 milijarde evrov.
Glede na odobritev izbranih projektov s strani držav članic EU bo Evropska komisija v naslednjem koraku za oba razpisa sprejela uradne sklepe o financiranju. Izvajalska agencija Komisije za inovacije in omrežja (INEA) pa bo najpozneje do januarja 2021 podpisala sporazume o dodelitvi nepovratnih sredstev z upravičenci projektov.