Energetika

EU zavzela stališča za prihajajočo podnebno konferenco

Zasedanje Sveta za okolje je bilo v veliki meri namenjeno pripravam na podnebno konferenco, ki bo potekala med 11. in 22. novembrom v Varšavi.
EU zavzela stališča za prihajajočo podnebno konferenco

Pred zasedanjem Sveta za okolje je potekal tudi neformalni delovni zajtrk skupine podobno mislečih držav članic (Green Growth Group) glede procesa priprave novega globalnega podnebnega sporazuma in v tem okviru glede priprave podnebno-energetskega paketa EU do leta 2030, ki se ga je kot članica te skupine udeležila tudi Slovenija. Države so sklenile, da je treba proces priprave podnebno-energetskega paketa EU do leta 2030 pospešiti, da bi Evropski Svet v marcu 2014 lahko podal usmeritev za razpravo o paketu v okviru relevantnih formacij Sveta. Države članice EU naj bi ta paket uporabile kot zavezo EU v pripravi novega globalnega podnebnega sporazuma, ki naj bi bil sprejet v letu 2015 na podnebni konferenci v Parizu.

Po razpravi na temo podnebnih sprememb so ministri soglasno sprejeli sklepe Sveta, ki vsebujejo glavna stališča EU za podnebno konferenco v Varšavi. Tako morajo sklepi zasedanja v Varšavi zagotoviti napredek predvsem na področju priprave novega globalnega, pravno zavezujočega sporazuma za obdobje po letu 2020. Zato je na podnebni konferenci treba določiti program dela za leto 2014, ko naj bi bil pripravljen osnutek pogajalskega dokumenta za sporazum v letu 2015.

Druga pomembna tema, o kateri naj bi se dogovorili v Varšavi, se nanaša na zvišanje ambicij zmanjšanja emisij vseh držav sveta do leta 2020. Slovenija zavzema stališče, da morajo države, ki še niso objavile svojega cilja zmanjšanja emisij, to čim prej storiti, ostale pa naj razmislijo o zvišanju svojih ciljev. EU je to že storila s podnebno-energetsko zakonodajo do leta 2020 z obveznim zmanjšanjem emisij za 20 odstotkov in pogojno obljubo dviga na 30 odstotkov v primeru, če bodo tudi ostale države sprejele primerljive zaveze. Po mnenju Slovenije je pomembno, da se ta proces začne v Varšavi, s čimer bi leto 2014 lahko upravičeno postalo leto ambicije, kar bi tlakovalo pot k sprejetju dobrega sporazuma v letu 2015.

Ministri so sklenili, da se je v Varšavi treba dogovoriti tudi o nadaljevanju globalne finančne pomoči državam v razvoju za spoprijemanje s podnebnimi spremembami. Večina držav članic EU, vključno s Slovenijo, je sklepe potrdila v dopolnjenem besedilu, ki ga je predsedstvo pripravilo po razpravi. (pb)

Polona Bahun
O avtorju