Evropsko združenje elektroenergetske industrije Eurelectric je objavilo analizo dogajanj v energetski panogi po izbruhu koronavirusa v posameznih državah in izdalo nekaj priporočil vladam za ukrepanje po končani krizi. Kot poudarjajo v združenju, se je tudi v sedanjih razmerah pokazalo, da je zanesljiva oskrba z energijo eden ključnih gradnikov sodobne družbe, saj brez električne energije ne bi delovale številne naprave v bolnišnicah in drugih podjetjih, onemogočeno bi bilo komuniciranje in opravljanje dela od doma ter tudi spletno nakupovanje. Sedanja kriza je sicer energetske sektorje v posameznih države različno prizadela, tako, da se je denimo povpraševanje po električni energiji za zdaj še najbolj zmanjšalo v Italiji in Franciji – za petino, se je pa hkrati v večini držav cena električne energije znižala na 20 evrov za MWh. Kot izpostavljajo v Eurelectricu, so vsa elektroenergetska podjetja sprejela ustrezne zaščitne ukrepe in oskrba z električno energijo ni ogrožena, imajo pa v nekaterih državah zaradi omejitev gibanja težave z vzdrževanjem in mobilnostjo osebja, ki je nujno potrebno za zagotavljanje nemotenega delovanja naprav. Čeprav zanesljivost oskrbe za zdaj ni ogrožena, pa v Eurelectricu opozarjajo, da bi nekateri sprejeti ukrepi po posameznih državah – odložila plačil, zniževanje omrežnin ob hkratnih pričakovanih nižjih prihodkih zaradi manjše porabe in nižjih cen energije, utegnili negativno vplivati na prihodnje poslovne rezultate energetskih podjetij, ki se hkrati nahajajo pred številnimi izzivi povezanimi tudi s prizadevanji za oblikovanje ogljično nevtralne Evrope do leta 2050. V Eurelectricu zato vlade posameznih držav in evropske institucije pozivajo, da zagotovijo ustrezne pogoje za nadaljnje nemoteno obratovanje in vzdrževanje elektroenergetskega sistema, sprejmejo ukrepe za lažje soočenje elektroenergetskih podjetij s finančnimi posledicami sprejetih socialnih ukrepov povezanih z oskrbo z energijo ter zagotovijo, da bodo sprejeti ukrepi za obnovitev gospodarstva usklajeni tudi s prizadevanji za prehod v nizkoogljično družbo in predvideno elektrifikacijo.
Kot rečeno, so v Eurelectricu pripravili podrobnejšo analizo povezano z dosedanjimi gospodarskimi ukrepi v 25 evropskih državah in posledicami epidemije na elektroenergetski sektor. Analiza za naše najbližje sosede tako kaže, da se je dnevna poraba električne energije v Avstriji v povprečju zmanjšala za deset do petnajst odstotkov, v turističnih središčih celo za trideset, hkrati pa se je za tretjino povečala poraba gospodinjstev. Podobne trende zaznavajo tudi v Italiji, kjer se je poraba zmanjšala za petino, cena za električno energijo v tednu od 16. do 22. marca za dan vnaprej pa se je zmanjšala na najnižjo raven po letu 2004 in padla pod 30 evrov za MWh, pri čemer je zaznati tudi precejšnje znižanje cen emisijskih kuponov. Iz Italije ob tem poročajo tudi o težavah z nadaljevanjem del na gradbiščih elektrarn, mobilnostjo vzdrževalcev in drugega osebja ter tudi prvih znamenj likvidnostnih težav zaradi neplačevanja računov za porabljeno električno energijo. In kaj pravi omenjeno poročilo o razmerah v Sloveniji? Oskrba z električno energijo ob številnih sprejetih varovalnih ukrepih poteka nemoteno, pri čemer je bilo od razglasitve epidemije 12. marca do 25. marca zaznati
4,25-odstotno zmanjšanje porabe na distribucijskem omrežju v primerjavi z lani. Po ocenah SODO se utegne poraba na distribucijskem omrežju, odvisno od trajanja krize, na letni ravni zmanjšati za najmanj deset odstotkov, težave v poslovanju pa bi poleg nižjih prihodkov zaradi sprejetih ukrepov in manjše porabe, lahko prinesle tudi zahteve odjemalcev po odlogu plačil.