Evropska komisija je objavila splošno poročilo o dejavnostih EU za leto 2015.
V poročilu so opisani glavni dogodki in pobude v lanskem letu, med prednostnimi nalogami in projekti pa sta izpostavljena tudi energetska unija in sprejeti globalni podnebni sporazum.
EU se je v leto 2015 namreč podala z zavezo, da bo svojim državljanom in podjetjem zagotovila zanesljivo in cenovno dostopno energijo ter se hkrati bojevala proti vzrokom podnebnih sprememb. Februarja je začela vzpostavljati energetsko unijo, da bi odjemalcem tako pomagala prihraniti denar in energijo, prispevala k varovanju okolja ter zagotovila zanesljivo oskrbo. Julija so bili predstavljeni številni povezani predlogi na tem področju, od pregleda sistema EU za trgovanje z emisijami, jasnejšega označevanja z energijskimi nalepkami do zagotavljanja boljše ponudbe za potrošnike. Komisija je začela tudi javno posvetovanje o novi zasnovi elektroenergetskega trga.
Februarja je Komisija predstavila sporočilo o tem, kako do leta 2020 v vseh državah članicah doseči cilj desetodstotne čezmejne elektroenergetske povezanosti. Do konca leta 2015 je bilo predstavljenih že več tovrstnih projektov, ki povezujejo baltske države na severu, Iberski polotok na jugu in Malto s preostalo EU. Septembra je Komisija sprejela nov strateški načrtza energetsko tehnologijo, s katerim naj bi pospešila razvoj in uvedbo nizkoogljičnih tehnologij. Novembra je izdala poročilo o stanju energetskeunije, v katerem je predstavila napredek, dosežen po sprejetju okvirne strategije za energetsko unijo. Za njeno izvajanje bodo potrebna nadaljnja prizadevanja,vendar pa bo leto 2016 ključno za uresničevanje energetske unije.
Poleg tega je imela EU lani osrednjo vlogo pri sprejetju prvega univerzalnega pravno zavezujočega globalnega podnebnega sporazuma, ki ga je decembra v Parizu sprejelo 195 držav. Sporazum določa globalni akcijski načrt, ki bo svetu omogočil, da prepreči nevarne podnebne spremembe z omejitvijo globalnegasegrevanja na precej pod 2 °C. Tako je poslal tudi jasno sporočilo vlagateljem, podjetjem in oblikovalcem politik, da si bo EU še naprej prizadevala doseči svetovni prehod na čisto energijo ter uporabo čistih, nefosilnih virov, ki ne onesnažujejo okolja.