Evropska komisija, parlament in svet EU so danes dosegli ambiciozen politični dogovor o povečanju rabe obnovljive energije v Evropi.
Doseženi dogovor, ki bo eden izmed temeljev za posodobitev direktive EU o obnovljivih virih energije, pomeni, da so se sozakonodajalci že dogovorili o dveh od osmih zakonodajnih predlogov v svežnju Čista energija za vse Evropejce, ki ga je evropska komisija sprejela 30. novembra 2016. Danes je bil tako sprejet prvi element paketa, to je direktiva o energetski učinkovitosti v stavbah. S tem je proces za dokončno vzpostavitev Energetske unije dobil še večji zagon. Doseženi dogovor pa je tudi pokazatelj, da prednostna naloga Junckerjeve komisije – odporna in napredno usmerjena Energetska unija in njena dolgoročna politika boja proti podnebnim spremembam, že daje prve rezultate.
Novi zakonodajni okvir vključuje zavezujoč cilj 32-odstotne rabe obnovljive energije v EU za leto 2030 in klavzulo o pregledu doseganja cilja do leta 2023, z namenom morebitnega zvišanja tega cilja na ravni EU. Izboljšuje oblikovanje in stabilnost podpornih shem za obnovljive vire energije, zagotavlja zmanjšanje administrativnih postopkov, vzpostavlja jasen in stabilen regulatorni okvir za lastno rabo energije, povečuje ambicioznost ukrepov v sektorjih prometa in ogrevanja/hlajenja ter izboljšuje trajnost uporabe bioenergije.
Vse to bo Evropi omogočilo ohraniti vodilno vlogo v boju proti podnebnim spremembam, prehodu v čisto energijo in pri doseganju ciljev, ki jih določa Pariški sporazum. Danes dogovorjena pravila bodo prispevala tudi k ustvarjanju ugodnega okolja za pospešitev javnih in zasebnih naložb v inovacije in modernizacijo vseh ključnih sektorjev. Pri tranziciji v sodobno in čisto gospodarstvo pa EU upošteva tudi razlike v mešanici energetskih virov in strukturi gospodarstva v državah EU. Poleg posodobitve in krepitve naše energetsko-podnebne zakonodaje si EU prizadeva razviti še ukrepe, ki bodo spodbujali naložbe, ustvarjali nova delovna mesta, izboljšali znanje ljudi, okrepili inovacije v panogah ter zagotovili, da v tem procesu ne bo izostal noben državljan, delavec ali regija.
V naslednjem koraku morata Evropski parlament in Svet EU ta dogovor potrditi še uradno, države članice pa bodo imele 18 mesecev časa za prenos posodobljene direktive v nacionalne zakonodaje.