Evropska komisija je pozvala k pospešitvi prizadevanj, da bi do leta 2020 dosegli zastavljene cilje glede energije iz obnovljivih virov.
Cilj, da bo EU do leta 2020 dosegla 20-odstotni delež energije iz obnovljivih virov, bo po oceni komisije mogoče doseči le na stroškovno učinkovit način ter, če se bodo vse trenutno veljavne politike izvajale v vseh državah članicah in se bodo podporne sheme poenotile. Evropska komisija zato v danes sprejetem sporočilu države poziva k bolj usklajenemu oblikovanju in reformiranju podpornih shem ter k pogostejšemu trgovanju z obnovljivo energijo med državami članicami. Poleg tega je po prepričanju komisje zaradi dejstva, da vlagatelji potrebujejo regulativno varnost, bistveno, da se čim prej začne razpravo o prihodnosti in tudi pripravo trdnega okvira za obdobje po letu 2020.
Komisar za energetiko Günther Oettinger je ob tej priložnosti poudaril, da je treba še naprej razvijati tehnologijo za pridobivanje energije iz obnovljivih virov in spodbujati inovativne rešitve. To pa je treba storiti na cenovno učinkovit način, kar pomeni proizvajati vetrno in sončno energijo, kjer je to ekonomsko smiselno, ter nato z njo trgovati znotraj Evrope, kot se trguje z drugimi izdelki in storitvami.
Za uspeh ključna štiri področja
Komisija sicer navaja štiri glavna področja, na katerih je treba pospešiti prizadevanja do leta 2020, da bi dosegli cilje glede energije iz obnovljivih virov na stroškovno učinkovit način:
• Energetski trg: Komisija vztraja pri potrebi po dokončnem oblikovanju notranjega energetskega trga ter priznava potrebo po spodbudah za naložbe v proizvodnjo energije na trgu, da se omogoči nemoteno vključevanje obnovljivih virov na trg.
• Sheme podpore: Komisija daje prednost shemam, ki spodbujajo zniževanje stroškov in se izogibajo previsokim nadomestilom. Prav tako poziva, naj bodo sheme podpore bolj usklajene med državami članicami, da se preprečijo nepotrebne ovire.
• Mehanizmi sodelovanja. Komisija spodbuja povečano uporabo mehanizmov sodelovanja, ki so vključeni v direktivo o obnovljivih virih energije. Mehanizmi sodelovanja dopuščajo državam članicam, da dosežejo svoje zavezujoče nacionalne cilje z medsebojnim trgovanjem z obnovljivimi viri energije. To pomeni, da na primer ena država članica kupi vetrno ali sončno energijo od druge države članice ali tretje države zunaj EU. To je lahko cenejše od proizvodnje sončne ali vetrne energije v domači državi.
• Sodelovanje na področju energije v Sredozemlju. Komisija predlaga izboljšave regulativnega okvira in poudarja, da bi lahko povezan regionalni trg v državah Magreba olajšal obsežne naložbe v tej regiji in Evropi omogočil, da uvozi električno energijo iz obnovljivih virov.
Komisija nadalje še ugotavlja, da se bo po letu 2020 brez primernega okvira rast na področju energije iz obnovljivih virov ustavila. Takšen okvir mora zato dopuščati več inovacij in znižati stroške, da postanejo obnovljivi viri obetaven naložbeni sektor. Zato komisija predlaga čim prejšnji začetek postopka za pripravo prihodnje politike na tem področju in mejnikov za leto 2030, ki morajo proizvajalcem energije iz obnovljivih virov omogočiti, da postanejo vse bolj konkurenčni udeleženci na evropskem energetskem trgu.
Brane Janjić
Povzeto po sporočilu za javnost