Energetika

Evropska komisija določila količino brezplačnih emisijskih kuponov

Evropska komisija je zaključila dolgotrajen postopek za določitev količine brezplačnih emisijskih kuponov.
Evropska komisija določila količino brezplačnih emisijskih kuponov

Evropska komisija je določila medsektorski korekcijski faktor in s tem dokončno odločitev o količini brezplačnih emisijskih kuponov, ki jih bodo prejele naprave, ki so vključene v sistem trgovanja EU ETS. Za leto 2013 je navedeni faktor 94,3 odstotka kar pomeni, da bodo naprave prejele ustrezno manj kuponov kot je bilo določeno z načrti razdelitve emisijskih kuponov držav članic EU. EU ETS naprave naj bi brezplačne kupone prejele v roku do treh mesecev.

Sistem EU ETS je začel delovati leta 2005. Vzpostavljen je bil z namenom, da bi države članice dosegle cilj zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov na stroškovno učinkovit način. V sistem so poleg naprav držav članic vključene tudi naprave, ki delujejo na Norveškem, Islandiji in v Lihtenštajnu. Sistem zajema preko 11 tisoč energetskih in industrijskih naprav, kar okvirno predstavlja 40 odstotkov skupnih emisij toplogrednih plinov v navedenih državah.

Cena emisijskega kupona se določa glede na povpraševanje na trgu. V trgovalnem obdobju 2008-2012 so upravljavci naprav, na podlagi državnih načrtov razdelitve emisijskih kuponov, dobili le-te brezplačno. Količina je bila določena glede na pretekle emisije in obveznosti o zmanjšanju emisij po kjotskem protokolu. V Sloveniji je o izpolnitvi obveznosti za leto 2012 poročalo 91 upravljavcev naprav.

Pravila dodeljevanja brezplačnih pravic do emisij za obdobje po letu 2012, se bodo, glede na preteklo obdobje, bistveno spremenila. Količina brezplačnih kuponov bo podeljena na osnovi enotnih, harmoniziranih pravil na ravni EU. Navedeno ne velja za sektor proizvodnje električne energije, ki bo moral celotno količino emisijskih kuponov kupiti na avkcijah. Enako velja tudi za del emisijskih kuponov, ki jih preostali sektorji ne bodo prejeli brezplačno.

V sistemu EU ETS se spremlja in nadzira približno 40 odstotkov izpustov Slovenije. Z letom 2013 bo iz trgovalne sheme lahko izključeno preko 50 naprav, kar predstavlja približno sedemodstotni delež emisij. Naprave, ki bodo uveljavile možnost izstopa, bodo obvezane izvajati druge enakovredne ukrepe za zmanjševanje emisij. (pb)

Polona Bahun
O avtorju