Okolje

Evropska komisija inovativnim projektom za podnebni prehod dodelila dobro milijardo evrov

Evropska komisija je danes podpisala sporazume o dodelitvi nepovratnih sredstev v višini 1,1 milijarde evrov za sedem obsežnih projektov prek sklada EU za inovacije, ki se financirajo s prihodki iz sistema EU za trgovanje z emisijami (ETS).

Evropska komisija inovativnim projektom za podnebni prehod dodelila dobro milijardo evrov

Namen sklada je ustvariti prave finančne spodbude za podjetja in javne organe, da bodo lahko vlagali v naslednjo generacijo nizkoogljičnih tehnologij, ter podjetjem v EU zagotoviti prednost prvega na trgu, da postanejo vodilna tehnološka podjetja v svetu.
V okviru podprtih sedmih evropskih projektov, katerih cilj je zmanjšati emisije za več kot 76 Mt ekvivalenta CO2 v prvih desetih letih delovanja, se uvajajo inovativne nizkoogljične tehnologije na industrijski ravni, ki zajemajo ključne sektorje, kot so vodik, jeklo, kemikalije, cement, sončna energija, biogoriva ter zajemanje in shranjevanje ogljika. Izvršni podpredsednik Komisije za evropski zeleni dogovor Frans Timmermans je ob podpisu sporazuma izpostavil, da gre za pametno naložbo v razogljičenje in povečanje odpornosti evropskega gospodarstva, ki s tem še krepi vodilni položaj v svetu na področju čistih tehnologij, ustvarja lokalna delovna mesta ter pospešuje zeleni prehod.

Povzetek vsebine podprtih projektov

Belgijski projekt Kairos@C je namenjen vzpostavitvi prve in največje čezmejne vrednostne verige zajemanja in shranjevanja ogljika za zajemanje, utekočinjanje, tovorjenje in stalno skladiščenje CO2. Kairos@C bo omogočil uvedbo več pionirskih tehnologij, ki lahko skupaj v prvih desetih letih delovanja preprečijo emisije v obsegu 14 Mt ekvivalenta CO2 v ozračje.

Švedski projekt BECCS je namenjen vzpostavitvi celovitega obrata za zajemanje in shranjevanje ogljika iz bioenergije v obstoječem obratu za proizvodnjo toplote in električne energije na podlagi biomase v Stockholmu. Z združitvijo zajemanja CO2 z rekuperacijo toplote se lahko v prvih desetih letih delovanja prepreči emisije v obsegu 7,83 Mt ekvivalenta CO2, kar presega celotno količino emisij toplogrednih plinov iz proizvodnje električne energije in toplote v javnem sektorju na Švedskem leta 2018. Drugi švedski projekt HYBRIT pa namenjen zamenjavi tehnologij v železarski in jeklarski industriji, ki temeljijo na fosilnih gorivih, s podnebno nevtralnimi, kot sta proizvodnja in uporaba zelenega vodika. Po ocenah bi lahko s tem v prvih desetih letih delovanja preprečili emisije v obsegu 14,3 Mt ekvivalenta CO2. 

Španski projekt Ecoplanta je namenjen postavitvi prvega komercialnega obrata za evropski trg, v katerem bodo uporabljali odpadke, ki bi sicer končali na odlagališčih. Obrat bo proizvedel 237 kt/leto metanola in tako zajel 70 odstotkov ogljika, prisotnega v materialih, ki jih ni mogoče reciklirati in tako v prvih desetih letih delovanja preprečil emisije v obsegu 3,4 Mt ekvivalenta CO2.

Francoski program K6 je namenjen proizvodnji prvega ogljično nevtralnega cementa v Evropi, s čimer postaja reprezentativen projekt za cementno industrijo po vsem svetu in podpira prehod na čisto energijo v sektorju, kjer je emisije težko zmanjšati. S projektom se bo uvedla prva industrijska kombinacija tehnologije neprepustne peči in kriogenega zajemanja ogljika s shranjevanjem CO2 na območju Severnega morja, ki bi se sicer spuščal v ozračje. Projekt bo tako v prvih desetih letih delovanja preprečil emisije v obsegu 8,1 Mt ekvivalenta CO2.

V okviru italijanskega projekta TANGO bo razvita industrijska pilotna linija za proizvodnjo inovativnih visoko zmogljivih fotonapetostnih modulov. Proizvodna zmogljivost se bo 15 krat povečala, in sicer iz 200 MW na 3 GW na leto. Z začetkom obratovanja proizvedenih modulov bo mogoče v prvih desetih letih preprečiti emisije v obsegu do 25 Mt ekvivalenta CO2. 

Finski projekt SHARC pa bo z zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov s prehodom s proizvodnje vodika, ki temelji na fosilnih gorivih, na proizvodnjo obnovljivega vodika (z uvedbo elektrolize) in proizvodnjo vodika z uporabo tehnologije zajemanja ogljika, v prvih desetih letih delovanja preprečil emisije v obsegu več kot 4 Mt ekvivalenta CO2.
 

Brane Janjič
O avtorju