V zadnjih treh letih je bila ukrajinska civilna energetska infrastruktura tarča intenzivnih ruskih napadov, kar je povzročilo uničenje polovice energetske infrastrukture države. Samo popolnoma neodvisen energetski sistem lahko Ukrajino zaščiti pred trenutnimi napadi in prihodnjimi pritiski. Popolna integracija Ukrajine z energetskim trgom EU bo del splošnih varnostnih jamstev, ki jih lahko zagotovi EU, pa tudi učinkovit predpogoj za obnovo, saj je energetska varnost ključna za omogočanje naložb po vsej državi.
Sveženj bo olajšal integracijo trga električne energije z EU do pomladi 2027, skupaj z Moldavijo, ter nadaljnjo integracijo v plinski sektor EU. To bo mogoče, če bo Ukrajina pospešila izvajanje obstoječih zavez v okviru Ukrajinskega načrta in Energetske skupnosti v zvezi s pravnimi, regulativnimi okviri in okviri obveznosti javnih storitev. To vključuje vzpostavitev podpornega mehanizma za ranljiva gospodinjstva.
Evropska komisija bo pomagala pri financiranju nakupov plina, zlasti prek instrumenta za Ukrajino, skupaj s svojimi izvajalskimi partnerji. To bo omogočilo zadostne zaloge plina za zanesljivo oskrbo, kar bo koristilo tako Ukrajini kot širši regiji.
Sveženj bo pospešil naložbe v obnovljivo energijo in dodal do 1,5 GW novih proizvodnih zmogljivosti. To pomeni približno 25-odstotno povečanje skupne proizvodne zmogljivosti obnovljive energije v Ukrajini. Podpora bo zagotovljena iz instrumenta za Ukrajino.
Ti novi ukrepi bodo temeljili na več kot dveh milijardah evrov podpore EU, ki je bila zagotovljena v zadnjih treh letih, da bi povečali odpornost ukrajinskega energetskega sistema in ljudem zagotovili dostop do energije. Podpora je bila v prvi vrsti zagotovljena prek Ukrajinskega sklada za energetsko podporo, mehanizma EU za civilno zaščito, pa tudi humanitarne pomoči in prihodkov iz zamrznjenega ruskega premoženja.
Evropska komisija in Ukrajina sta se dogovorili tudi o časovnem načrtu za okrepitev sodelovanja na področju obnovljivih plinov. Z zagotavljanjem alternativne in čistejše oskrbe bo to okrepilo energetsko varnost v EU in Ukrajini ter hkrati podprlo razvoj in naložbe v sektor obnovljivega plina v Ukrajini.