Energetika

Evropska komisija objavila kažipot za podpore v energetiki

Evropska komisija je objavila navodila za državne podpore v energetiki.
Evropska komisija objavila kažipot za podpore v energetiki

Evropska komisija je danes objavila napotke za države članice EU, kako lahko na področju energetike kar najbolje oblikujejo državne podpore. Napotki veljajo tako za že obstoječe (zlasti subvencijske sheme za OVE), kot za učinkovito oblikovanje novih. Zlasti takšnih, ki po potrebi nadomestijo OVE. S posredovanjem vseh potrebnih informacij in s primeri dobrih praks želi komisija državam članicam pomagati pri oblikovanju kar najboljših nacionalnih politik na tem področju.  

Notranji trg EU je namreč ključnega pomena za zagotavljanje dostopnih virov energije in boj proti podnebnim spremembam. Vendar so v posebnih primerih zunanji posegi lahko nujni za dosego javnih strateških ciljev, ki pa morajo biti uravnoteženi, da ne bi negativno vplivali na delovanje notranjega trga, saj bi to lahko povzročilo višje cene električne energije tako za gospodarstvo, kot za gospodinjstva. Države članice so tudi z državnimi podporami dosegle napredek pri doseganju ciljev EU iz podnebno-energetskega paketa, po katerih naj bi do leta 2020 za 20 odstotkov zmanjšali izpuste toplogrednih plinov, za 20 odstotkov povečali delež OVE in za 20 odstotkov izboljšali energijsko učinkovitost.

Proizvodnja električne energije iz OVE, predvsem iz vetra in sonca, je bila dolgo nova tehnologija, ki je za širši razvoj potrebovala državno podporo. Z razvojem in nižjimi stroški tehnologije, so se nekatere države članice že lotile reforme podpornih shem. Prav tako so številne države članice že začele razvijati dobre prakse upravljanja podpornih shem, ki so lahko zgled ostalim državam. Po mnenju Evropske komisije mora biti finančna podpora omejena samo na najnujnejše in mora pripomoči h konkurenčnosti OVE. Podporne sheme morajo biti prožne in se morajo prilagajati zmanjševanju stroškov tehnologij (kot v primeru sončnih in vetrnih elektrarn) in se v končni fazi tudi ukiniti oziroma se nadomestiti z ukrepi, ki bodo proizvajalce spodbudili k odzivu na razvoj tehnologij na trgu. Vlade se morajo izogibati nenapovedanim ali retroaktivnim spremembam shem, saj bi to prizadelo investitorje že obstoječih naložb. In ne nazadnje morajo države članice bolje uskladiti svoje strategije OVE, saj bo le to zagotovilo nizke stroške za končne uporabnike, tako nižje cene električne energije kot nižje davke. (pb)

Polona Bahun
O avtorju