Energetika

Evropska komisija posodobila smernice glede izpustov

Poglavitni namen dopolnitev obstoječih pravil je zmanjšanje tveganj za selitev virov CO2.

Evropska komisija posodobila smernice glede izpustov

V skladu z evropskim zelenim dogovorom in ciljem EU, da do leta 2050 postane prvo podnebno nevtralno gospodarstvo, je evropska komisija sprejela revidirane smernice o državni pomoči v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami. Veljati bodo začele z novim letom, ko se začne tudi novo obdobje trgovanja za emisijami.. 
Poglavitni cilj smernic, ki bodo veljale za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov po letu 2021, je zmanjšati tveganje za selitev virov CO2.  Gre za prakso podjetij, da preselijo proizvodnjo v države zunaj EU z manj ambicioznimi podnebnimi politikami, kar vodi k manjši gospodarski aktivnosti v EU, emisije toplogrednih plinov na svetovni ravni pa ostanejo enake.
Smernice državam članicam sicer omogočajo, da podjetjem v tveganih sektorjih zagotavljajo nadomestilo za del višjih cen električne energije, ki so posledica signalov glede cene ogljika, ki jih ustvarja evropski sistem za trgovanje z emisijami (t. i. posredni stroški emisij). Hkrati pa tudi preprečujejo, da bi čezmerna nadomestila podjetjem lahko spodkopala signale glede cen, ki jih sistem za trgovanje z emisijami ustvarja z namenom spodbuditve stroškovno učinkovitega razogljičenja gospodarstva, in s tem povzročila neupravičeno izkrivljanje konkurence na enotnem trgu.
Glede na navedeno bodo revidirane smernice ciljno usmerjale pomoč zgolj v sektorje, v katerih obstaja tveganje za selitev virov CO2 zaradi visokih posrednih stroškov emisij in močne izpostavljenosti mednarodni trgovini, določile stabilno stopnjo nadomestila v višini 75 odstotkov in odpravile nadomestilo za neučinkovite tehnologije ter nadomestila pogojile z dodatnimi prizadevanji vpletenih podjetij za razogljičenje. V novih smernicah pa so upoštevane tudi posebne značilnosti malih in srednjih podjetij.
Kot je znano, je evropska komisija prejšnji teden predstavila načrt za nadaljnje zmanjšanje emisij za vsaj 55 odstotkov do leta 2030. Do junija 2021 bo zato pregledala vse ustrezne instrumente politike, vključno z direktivo o EU ETS, in jih po potrebi še dopolnila, da bi dosegla dodatno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Sistem EU za trgovanje z emisijami je temelj politike EU za boj proti podnebnim spremembam in ključno orodje za stroškovno učinkovito omejevanje emisij toplogrednih plinov. Vzpostavljen je bil leta 2005 kot prvi večji ogljični trg in je še naprej največji ogljični trg na svetu. Deluje v vseh 27 državah EU ter na Islandiji, v Lihtenštajnu in na Norveškem. Združeno kraljestvo ostaja del sistema EU za trgovanje z emisijami do konca prehodnega obdobja. V skladu s Protokolom o Irski/Severni Irski se bo sistem EU za trgovanje z emisijami za Združeno kraljestvo in v njem v zvezi s Severno Irsko uporabljal, kolikor se uporablja za proizvodnjo, prenos, distribucijo in dobavo električne energije, trgovanje z električno energijo na debelo ali čezmejne izmenjave električne energije. S tem, ko se ogljiku določi cena, se zagotavljajo konkretne koristi za okolje. Evropska unija je tako že na dobri poti, da doseže zastavljeni cilj glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2020.

Brane Janjič
O avtorju