Energetika

Evropska komisija spodbudila trajnostno rast

V obdobju do leta 2020 bodo potrebna precejšnja vlaganja v infrastrukturo, nove tehnologije, inovacije, raziskave, razvoj, itn.
Evropska komisija spodbudila trajnostno rast

Evropska komisija je proti koncu prejšnjega tedna sprejela sveženj ukrepov za spodbujanje novih načinov za sprostitev dolgoročnega financiranja in ponovne trajnostne gospodarske rasti.  

Po sporočilu Evropske komisije bodo v okviru strategije Evropa 2020 in svežnja ukrepov za podnebne spremembe in obnovljivo energijo 2030 potrebna precejšnja vlaganja v infrastrukturo, nove tehnologije in inovacije, raziskave in razvoj in človeški kapital. Po ocenah instrumenta za povezovanje Evrope bo EU samo za naložbe v prometno, energetsko in telekomunikacijsko omrežje do leta 2020 potrebovala tisoč milijard evrov.  

Gospodarska in finančna kriza je prizadela sposobnost evropskega finančnega sektorja, da financira realno gospodarstvo, zlasti dolgoročne naložbe. Evropsko realno gospodarstvo je bilo vedno močno odvisno od bank (banke v Evropi zagotavljajo dve tretjini finančnih sredstev v primerjavi z eno tretjino v ZDA). Ker so banke omejile posojila, je v vseh gospodarskih sektorjih čutiti pomanjkanje finančnih sredstev. Tako je na primer manj kot tretjina MSP na Nizozemskem in v Grčiji in le približno polovica MSP v Španiji in Italiji dobila celotno vrednost posojil, za katera so zaprosila v letu 2013.  

Najti nove načine za financiranje dolgoročnih naložb   

Kot sporoča Evropska komisija, je treba ukrepati in ponovno vzpostaviti pogoje za trajnostno rast in naložbe, kar med drugim pomeni, da moramo najti nove načine za financiranje dolgoročnih naložb. Komisija je z zeleno knjigo o dolgoročnem financiranju evropskega gospodarstva iz marca 2013 (IP/13/274) začela obsežno posvetovanje z vsemi gospodarskimi panogami.  

Sprejeti sveženj ukrepov vsebuje sporočilo o dolgoročnem financiranju gospodarstva, zakonodajni predlog o novih pravilih za poklicne pokojninske sklade ter sporočilo o množičnem financiranju. Sporočilo temelji na odgovorih, prejetih v posvetovanju, in razpravah v mednarodnih forumih, kot sta G20 in OECD. V tem dokumentu je Komisija opredelila posamezne ukrepe za spodbuditev dolgoročnega financiranja, so med drugim še sporočili iz Evropske komisije. (mj)