Evropska komisija zaključila neformalno poizvedovanje glede prekoračitev nacionalne zgornje meje za emisije dušikovih oksidov (NOx).
Evropska komisija je 24. julija lani odprla EU Pilot, s katerim je opozorila na prekoračitev nacionalne zgornje meje za emisije dušikovih oksidov (NOx) v Republiki Sloveniji, določenih v zakonodaji EU o nacionalnih zgornjih mejah emisij za nekatera onesnaževala zraka (Direktiva NEC).
EU Pilot je neformalni, poizvedovalni postopek, v katerem Komisija šele proučuje pravno ureditev določenega področja in izvajanje predpisov EU ter na podlagi odgovorov na zastavljena vprašanja ugotavlja ali morda gre za kršitev prava EU ali ne. Za te postopke ni mogoče reči, da kršitve prava EU v Sloveniji tudi dejansko obstajajo. V teh postopkih torej še ne gre za upravno ukrepanje Komisije proti Sloveniji. Če bi tekom EU Pilota Komisija ugotovila, da obstaja verjetnost kršitve prava, bi uvedla formalni postopek ukrepanja, kjer z izrekanjem pisnih upravnih in sodnih ukrepov stopnjuje ukrepanje vse do odprave kršitve.
Komisija je ugotovila, da zadnja poročila o nacionalnih evidencah emisij za leta 2010, 2011 in 2012 kažejo, da je Slovenija prekoračila nacionalno zgornjo mejo emisij, zato je menila, da gre za stalno prekoračitev. Slovenija je morala zato komisiji predložiti informacije, vključno s časovnimi okviri, o sprejetih, načrtovanih in predvidenih ukrepih, ki bi zagotovili, da emisije ne bodo več presegale veljavne zgornje meje.Prav tako je ugotovila, da Slovenija ni predložila poročila za referenčno leto 2013, ki bi ga morala do letošnjega leta. Ministrstvo je del poročila oddalo februarja letos, ostale vsebine pa so pripravili kasneje.
Slovenija je Komisiji predložila potrebne informacije v zvezi z izvajanjem Direktive NEC ter informacije o tem, kateri ukrepi so bili izvedeni za doseganje zgornje meje emisij dušikovih oksidov. Komisija se je seznanila tudi s posodobljenimi evidencami emisij, iz katerih je razvidno, da sporočene emisije NOx za leto 2012 sicer presegajo mejo, vendar so emisije za leto 2013 pod zgornjo mejo. Glede na navedeno je Evropska komisija postopek zaprla kot uspešno rešen za Slovenijo. (pb)