Energetika

Evropska pomoč državam pri uresničevanju zelenega dogovora

Evropska komisija je 18 državam članicam odobrila pomoč pri pripravi območnih načrtov za pravični prehod v ogljično nevtralno družbo.
Evropska pomoč državam pri uresničevanju zelenega dogovora
Priprava območnih načrtov so pogoj, da bodo države lahko dostopale do financiranja iz mehanizma za pravični prehod, ki je del naložbenega načrta za evropski zeleni dogovor in naj bi mobiliziral najmanj 100 milijard evrov v naložbah za zagotavljanje dodatne ciljno usmerjene podpore tistim regijam, ki jih bo prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo najbolj prizadel, imajo pa manjše zmogljivosti za spopadanje s tem izzivom. 
Kot so sporočili iz Bruslja, bo komisija v naslednjih mesecih državam članicam, ki so vložile zahtevke, zagotavljala ciljno usmerjeno podporo in pomoč pri pripravi območnih načrtov za pravični prehod. Komisija bo v okviru programa za podporo strukturnim reformam dala na voljo tudi prilagojeno strokovno znanje, ki bo nacionalnim in regionalnim organom v pomoč pri ocenjevanju socialnih, gospodarskih in okoljskih učinkov prehoda in načrtovanju poteka prehoda do leta 2030, vzpostavljanju dialoga med deležniki, kot so državljani, podjetja in civilna družba, da se oblikuje skupna vizija o tem, kako se lotiti prehoda ter pri opredeljevanju ukrepov za uspešno izvedbo pravičnega prehoda. Države članice bodo v tesnem posvetovanju z ustreznimi nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi deležniki nato pripravile območne načrte za pravični prehod in jih predložile komisiji v odobritev.
Kot je znano, je evropska komisija po predstavitvi evropskega zelenega dogovora konec lanskega leta, januarja napovedala naložbeni načrt za evropski zeleni dogovor za pomoč pri financiranju prehoda. Ker pa vse države članice prehoda ne začenjajo z istega izhodišča, bo ta nekatere bolj prizadel kot druge. Mehanizem za pravični prehod je zato ključno orodje za zagotovitev, da bo prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo potekal pravično, tako da nihče ne bo prezrt. Mehanizem zagotavlja ciljno usmerjeno podporo za pomoč pri mobilizaciji vsaj 100 milijard evrov v obdobju 2021–2027 v najbolj prizadetih regijah, da se ublaži socialno-ekonomski učinek prehoda. Posebna pozornost bo namenjena regijam, ki jih bo prehod še posebej močno prizadel. Da bi države članice lahko dostopile do financiranja, bodo morale v dialogu s Komisijo pripraviti območne načrte za pravični prehod in v njih določiti območja, ki bi jih prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo najbolj prizadel, opredeliti razvojne izzive zanje ter v tesnem posvetovanju z ustreznimi nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi deležniki pripraviti načrte za prehod na teh območjih do leta 2030. 
Ko bo komisija te načrte odobrila, se bo sprostila podpora državam članicam prek treh stebrov mehanizma za pravični prehod, in sicer sklada za pravični prehod, katerega nepovratna sredstva bodo mobilizirala 30 do 50 milijard evrov za namene socialnih in gospodarskih sprememb na območjih v pravičnem prehodu, namenskega programa v okviru InvestEU, ki bo pritegnil do 45 milijard evrov v zasebnih naložbah ter instrumenta za posojila v javnem sektorju, ki bo mobiliziral 25 do 30 milijard evrov v naložbah javnega sektorja.
Brane Janjič
O avtorju