Energetika

Evropski ministri za energijo znova o visokih cenah energije

Poglavitna ugotovitev je, da bi bili brez delujočega trga pritiski na zvišanje cen še hujši ter, da je nabor ukrepov za ublažitev posledic podražitev, ki ga je predlagala Evropska komisija, ustrezen.

Evropski ministri za energijo znova o visokih cenah energije

Evropski ministri za energijo so na zasedanju, ki ga je ob predsedovanju Slovenije Svetu EU vodil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, osrednjo pozornost namenili obravnavi razmer na energetskem trgu, spregovorili pa so tudi o napredku pri obravnavi zakonodajnega svežnja Pripravljeni na 55.
V razpravi o ukrepih glede cen energije in v tem okviru o predhodnem poročilu Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) o dogajanju na veleprodajnih energetskih trgih je bilo izpostavljeno, da so cene energije v zadnjih mesecih strmo narasle, kar vzbuja veliko zaskrbljenost tako pri državljanih kot v gospodarstvu. Ministri za energijo so na zasedanju spregovorili tudi o svojih izkušnjah z naborom ukrepov, ki jih je že predlagala Evropska komisija, ter možnostih, če bi bilo, glede na poročilo Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev, mogoče sprejeti še kakšne dodatne.
Minister Jernej Vrtovec je po razpravi izpostavil, da je najpomembnejša ugotovitev poročila zagotovo ta, da ni dokazov, da trgi ne delujejo. Nasprotno, je dejal minister, poročilo poudarja številne prednosti sedanjega tržnega modela za končnega odjemalca, ki je pomagal ublažiti dviganje cen, saj bi bile v primeru manj integriranega trga te še višje. 

»Države članice, ki so jih višje cene energentov najbolj prizadele, so dosegle določen napredek pri blaženju naraščajočih cen energije z notranjimi ukrepi. Ti ukrepi so dosegli dobre rezultate pri zaščiti potrošnikov pred čezmernim nihanjem cen energije ter pri zaščiti najbolj ranljivih potrošnikov. Prav tako večina držav članic meni, da je nabor orodij, ki ga je predstavila Evropska komisija, ustrezen okvir za uvedbo nacionalnih ukrepov,« je ob tem dejal minister Vrtovec ter dodal, da več držav članic poudarja pomen ohranjanja sedanjega sistema veleprodajnega trga z električno energijo.
»Dejstvo je, da bodo določena nihanja na trgih v tem zahtevnem času ostala, a če želimo v prihodnosti kar najbolj umiriti nestanovitnost cen na trgu z električno energijo, moramo zagotoviti energetsko neodvisnost EU. Pri tem si lahko pomagamo le s povečanimi vlaganji v obnovljive in druge nizkoogljične vire energije, kot je na primer jedrska energija,« je bil jasen slovenski infrastrukturni minister. 

V popoldanskem delu zasedanja so se ministri posvetili zakonodajnemu svežnju Pripravljeni na 55, posebno glede direktiv o obnovljivih virih energije in učinkoviti rabi energije. V preteklih mesecih je bil dosežen napredek, vendar številne države članice še vedno analizirajo vpliv predlogov na njihova gospodarstva kot celoto. »Jasno je, da je obnovljiva energija temelj energetskega prehoda in da je treba povečati prizadevanja za izboljšanje energetske učinkovitosti. Hkrati je preoblikovanje teh skupnih ciljev v velikopotezna evropska pravila za vse države članice v energetskem sistemu, ki se dinamično in temeljno preoblikuje, velik izziv. Prilagodljivost ob uresničevanju hotenj je ključnega pomena,« je bil jasen minister Vrtovec. 
Po njegovih besedah so države članice izrazile podporo obnovljivim virom energije in ukrepom politike učinkovite rabe energije pri doseganju splošnih ciljev EU glede razogljičenja. »Številne delegacije pričakujejo večjo prilagodljivost, da bi lahko dosegli najustreznejše in stroškovno najučinkovitejše politike. Prilagodljivost je ključna, saj se značilnosti naših energetskih sistemov še vedno zelo razlikujejo. Prav tako so se zavzele za spoštovanje nacionalnih posebnosti ter čim večjo omejitev upravnega bremena,« je še dodal predsedujoči evropskim ministrom za energijo Jernej Vrtovec. 

Brane Janjič
O avtorju