Energetika

Evropski poslanci podpirajo načrte za potrošnikom prijaznejši trg električne energije

S tem sporazumom Evropski parlament postavlja državljane v središče zasnove trga z električno energijo, podjetjem prepoveduje prekinitev dobave električne energije ranljivim in ogroženim odjemalcem, spodbuja souporabo, zmanjšuje skoke cen in spodbuja dostopne cene električne energije za državljane in podjetja.

Evropski poslanci podpirajo načrte za potrošnikom prijaznejši trg električne energije

Evropski poslanci v svojih dopolnitvah osnutka reforme trga z električno energijo predlagajo nadaljnjo krepitev zaščite potrošnikov pred nestanovitnimi cenami. Potrošniki bi morali imeti pravico do pogodb s fiksno ceno, pogodb z dinamično ceno, pa tudi več ključnih informacij o ostalih možnostih, dobaviteljem pa je treba prepovedati, da bi lahko enostransko spreminjali pogodbene pogoje. Cilja tega sta zagotoviti, da bodo vsi potrošniki in tudi mala podjetja imeli koristi od dolgoročnih, dostopnih in stabilnih cen ter ublažiti vpliv nenadnih cenovnih šokov.
Evropski poslanci se zavzemajo tudi za to, da države EU dobaviteljem prepovejo prekinitev dobave električne energije ranljivim odjemalcem tudi v času sporov med dobavitelji in odjemalci, ter preprečijo, da bi dobavitelji od odjemalcev zahtevali predplačila.
Odbor za energijo pri Evropski komisiji podpira širšo uporabo, tako imenovanih »pogodb na razliko« (CFD) za spodbujanje energetskih naložb in predlaga možnost za enakovredne podporne sheme po odobritvi Evropske komisije. Pri teh pogodbah naj javni organ proizvajalcu energije izplača nadomestilo, če tržne cene preveč strmo padejo, na drugi strani pa naj od njega zahteva plačila, če so cene previsoke.
Evropski poslanci poudarjajo tudi pomen pogodb o nakupu električne energije pri zagotavljanju stabilnih cen potrošnikom in zanesljivih prihodkov ponudnikom energije iz OVE. Evropsko komisijo so zadolžili, da do konca leta 2024 vzpostavi prostovoljno platformo za trgovanje s temi pogodbami.
Evropski poslanci so prilagodili merila za razglasitev krize cen električne energije, da bi zagotovili konkretne ukrepe za boljšo zaščito državljanov in podjetij.
Odbor se zavzema tudi za tako imenovano "nefosilno prožnost" (sposobnost električnega omrežja, da se prilagodi spremembam v ponudbi in povpraševanju, ne da bi se zanašalo na fosilna goriva) in prožnost na strani povpraševanja, na primer z uporabo domačih baterijskih sistemov. To lahko pomaga uravnotežiti električno omrežje, zmanjša nihanja cen in potrošnikom omogoči, da svojo porabo energije prilagodijo cenam in svojim potrebam.
Sedaj mora svoje pogajalsko stališče glede reform potrditi še Svet EU, v naslednjem koraku pa sledijo pogovori za dosego soglasja. Šele nato bodo reforme lahko postale obvezujoče.

Polona Bahun
O avtorju