Novi zakon je prvi del zakonodaje EU, katerega cilj je zmanjšanje emisij metana in zajema neposredne emisije metana iz sektorjev nafte, zemeljskega plina in premoga ter iz biometana, ki se vbrizgava v plinovodno omrežje. Evropski poslanci pa želijo, da bi nova pravila vključevala tudi petrokemični sektor.
Evropski parlament Evropsko komisijo poziva, naj do konca leta 2025 predlaga zavezujoč cilj zmanjšanja emisij metana v EU do leta 2030 za vse relevantne sektorje. Države članice bi morale poleg tega določiti nacionalne cilje zmanjšanja kot del svojih integriranih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov.
Operaterji morajo ustreznim nacionalnim organom predložiti program za zaznavanje uhajanja metana in popravilo teh okvar v roku šestih mesecev od datuma začetka veljavnosti te uredbe, pri čemer poslanci Evropskega parlamenta zahtevajo pogostejše preglede o morebitnem uhajanju in popravilih v primerjavi s tem, kar predlaga Evropska komisija. Prav tako želijo okrepiti obveznosti popravila uhajanja, tako da operaterji popravijo ali zamenjajo vse komponente, zaradi katerih prihaja do uhajanja metana, takoj po odkritju okvare ali najpozneje v petih dneh.
Evropski parlament podpira prepoved odzračevanja in sežiganja metana iz drenažnih postaj do leta 2025 in iz prezračevalnih jaškov do leta 2027, kar zagotavlja varnost delavcev v premogovnikih. Prav tako zavezuje države EU, da pripravijo načrte ublažitve za zapuščene rudnike premoga ter nedelujoče vrtine nafte in zemeljskega plina.
Ker EU uvozi več kot 80 odstotkov nafte in zemeljskega plina, poslanci želijo, da bi bili od leta 2026 dalje uvozniki premoga, nafte in zemeljskega plina dolžni dokazati, da tudi uvožena fosilna energija izpolnjuje zahteve uredbe. Uvozniki iz držav s podobnimi zahtevami glede emisij metana bi bili izvzeti iz tega.
Evropski parlament je sedaj pripravljen na pogajanja s Svetom EU o končnem besedilu zakonodaje.
Sicer je metan močan toplogredni plin in onesnaževalec zraka ter je odgovoren za približno tretjino trenutnega globalnega segrevanja. Prihaja iz številnih sektorjev, vključno s kmetijstvom, odpadki in energijo, ki so po podatkih Evropske agencije za okolje odgovorni za 53, 26 oziroma 19 odstotkov emisij metana v EU. Trenutno so emisije metana zajete v ciljih uredbe EU o porazdelitvi prizadevanj za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov.
EU je podpisala Globalno zavezo glede metana, katere cilj je do leta 2030 zmanjšati globalne emisije metana za vsaj 30 odstotkov glede na ravni iz leta 2020, kar bi lahko do leta 2050 izničilo segrevanje ozračja za več kot 0,2 °C.