Energetika

Evropski poslanci sprejeli resolucijo za podporo energetsko intenzivnim industrijam

V njej pozivajo k vzpostavitvi ukrepov za krepitev konkurenčnosti energetsko intenzivnih industrij in pomoči pri prehodu na čiste industrijske procese.

Evropski poslanci sprejeli resolucijo za podporo energetsko intenzivnim industrijam

Energetsko intenzivne industrije, kot so kemična, jeklarska, papirna, cementna in steklarska industrija, so ključne za gospodarstvo EU in prizadevanja za razogljičenje v sprejeti resoluciji poudarjajo evropski poslanci. Te industrije so ključnega pomena za delovna mesta in strateško avtonomijo Evrope, vendar se pri preusmerjanju na čistejše tehnologije soočajo s številnimi izzivi. Resolucija poudarja potrebo po stroškovno učinkovitem prehodu z uporabo različnih tehnologij za zmanjšanje stroškov energije in izogibanje učinkom zaklepanja, pri čemer je elektrifikacija ključna strategija.
Resolucija prepoznava več ovir za industrijsko konkurenčnost EU, vključno z razlikami v cenah energije v primerjavi s svetovno konkurenco in nestanovitnimi cenami fosilnih goriv. Opozarja na nepopolno energetsko unijo, regulativna bremena in zapletene mehanizme financiranja, ki dodatno ovirajo napredek, zlasti za mala in srednje velika podjetja. Evropski poslanci poudarjajo, da je sistem trgovanja z emisijami pod pritiskom tržnih premikov in neenakomerne porabe prihodkov v državah članicah, kar ovira uvedbo ustrezne podpore za razogljičenje industrije.

Za reševanje teh izzivov Evropski poslanci pozivajo k hitrejšemu izdajanju dovoljenj za projekte čiste energije in izvajanju zakonodaje o oblikovanju trga z električno energijo, boljšemu integriranemu energetskemu sistemu in večjim naložbam v omrežno infrastrukturo. Raziskati je treba dodatne načine za ločitev cen fosilnih goriv od cen električne energije. Ob tem dodajajo, da je treba analizo kratkoročnih trgov prestaviti do leta 2025, da bi razmislili o alternativnih možnostih oblikovanja trga.

Resolucija poudarja potrebo po obravnavanju nepoštene svetovne konkurence z učinkovitim izvajanjem mehanizma za ogljično prilagajanje na mejah (CBAM) in ustvarjanju vodilnih trgov za čiste evropske izdelke. Poslanci želijo podpreti tudi prizadete delavce in regije ter zagotoviti, da bo industrija EU ob razogljičenju na svetovni ravni ostala konkurenčna.

Sprejeta resolucija sicer temelji na prejšnjih poročilih in sporočilih, vključno s poročili Maria Draghija, poročilom Enrica Lette ter dogovorom Evropske komisije o čisti industriji in akcijskim načrtom za dostopno energijo, da bi zagotovila celovit načrt za razogljičenje energetsko intenzivnih industrij v EU.

Polona Bahun
O avtorju