Energetika

Evropski poslanci za 60-odstotno zmanjšanje izpustov do leta 2030

Odbor za okolje pri Evropskem parlamentu soglasen, da morajo EU in vsaka država članica posamezno do leta 2050 postati ogljično nevtralne.
Evropski poslanci za 60-odstotno zmanjšanje izpustov do leta 2030

Evropski poslanci podpirajo splošni cilj podnebne zakonodaje EU, da se cilj podnebne nevtralnosti do leta 2050 vključi v zakonodajo EU, zato Evropsko komisijo pozivajo k ambicioznejšemu cilj zmanjšanja izpustov do leta 2030. In sicer, da se izpusti leta 2030 v primerjavi z letom 1990 zmanjšajo za 60 odstotkov namesto vsaj 50 do 55 odstotkov, kot predlagala Evropska komisija. Želijo tudi, da bi komisija na podlagi ocene učinka predlagala začasni cilj za leto 2040, s čimer bi zagotovila, da bo EU dosegla svoj cilj do leta 2050.

Poslanci pozivajo komisijo, naj do 31. maja 2023 predlaga smer, kako doseči ogljično nevtralnost leta 2050 na ravni EU. Ali je usmeritev prava, bi se pregledalo po vsakem popisu trenutnega stanja izpustov na globalni ravni.

Poslanci od Evropske komisije pričakujejo, da oceni in predlaga spremembe vse ustrezne zakonodaje EU, ki lahko prispeva k zmanjšanju izpustov. Prav tako želijo, da komisija vsaki dve leti izda poročilo o napredku EU in držav članic pri doseganju podnebnih ciljev. Za spremljanje napredka bi bilo treba ustanoviti tudi neodvisno znanstveno telo.

V nasprotju s predlogom komisije poslanci želijo tudi, da EU in vse države članice posamezno do leta 2050 postanejo podnebno nevtralne in pozivajo k zadostnemu financiranju vseh potrebnih ukrepov za dosego tega cilja tako na ravni EU kot posameznih držav članic. Poleg tega poslanci menijo, da bi morale biti EU in države članice po letu 2050 podnebne negativne, kar pomeni, da morajo odstraniti več izpustov, kot jih spustijo v ozračje.

EU in države članice morajo najpozneje do 31. decembra 2025 postopno odpraviti tudi vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva, pri čemer poslanci poudarjajo potrebo po nadaljevanju prizadevanj za boj proti energetski revščini.
Evropski parlament bo o teh predlogih glasoval na plenarnem zasedanju, ki bo potekal med 5. in 8. oktobra, nato pa bo pripravljen začeti pogajanja z državami članicami.

Polona Bahun
O avtorju