Energetika

Fakulteta za elektrotehniko z najsodobnejšo 5G tehnologijo

Na ljubljanski Fakulteti za elektrotehniko so za študente in raziskave s partnerji iz gospodarstva vzpostavili komunikacijski sistem 5G, ki omogoča večje hitrosti prenosa podatkov, večjo zanesljivost ter energetsko učinkovitost. 

Fakulteta za elektrotehniko z najsodobnejšo 5G tehnologijo
Študentom in raziskovalcem bo omogočeno, da se izobrazijo na najsodobnejših tehnologijah in razvijejo nove inovativne rešitve na področju mobilnih komunikacij in kibernetske varnosti. 

Pridobljena oprema bo študentom, raziskovalcem, profesorjem in drugemu strokovnemu kadru omogočala dodatno podporo študiju, projektnemu delu in realizaciji razvojnih ter poslovnih idej na področju mobilnih informacijskih in komunikacijskih tehnologij. Dekan Fakultete za elektrotehniko, prof. dr. Gregor Dolinar pravi da se na Fakulteti za elektrotehniko zavedajo, da je vzpostavitev okolja 5G ena izmed najaktualnejših pridobitev v obdobju digitalne transformacije. Zato so zelo veseli, da smo lahko v sodelovanju s partnerji, družbo Huawei, S&T Iskratel in Telekomom Slovenije uspeli vzpostaviti takšno okolje. Verjamejo, da bo to našim študentom in raziskovalcem omogočalo, da se izobrazijo na najsodobnejših tehnologijah in razvijejo nove inovativne rešitve na področju mobilnih komunikacij in kibernetske varnosti. 

Obogateno testno in merilno okolje na Fakulteti za elektrotehniko

5G sistem je na Fakulteti za elektrotehniko del večjega testno-merilnega okolja, v katerem je vzpostavljena infrastruktura za meritve, testiranja in verifikacijo ter eksperimentalne raziskave na področju kompleksnih komunikacijskih sistemov in storitev v sodobnih komunikacijskih in podatkovnih okoljih. V Laboratoriju za telekomunikacije na Katedri za informacijske in komunikacijske tehnologije Fakultete za elektrotehniko UL so tako vzpostavili raziskovalno in testno okolje 5G, ki omogoča večje hitrosti prenosa podatkov, večjo zanesljivost ter energetsko učinkovitost. Strojno in programsko opremo za radijsko dostopovno omrežje 5G, je doniralo podjetje Huawei, programsko opremo samostojnega jedrnega omrežja 5G je zagotovilo podjetje S&T Iskratel, uporabo radijskih frekvenc pa je omogočilo podjetje Telekom Slovenije. Opremo je sofinancirala Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije. Sodobna oprema je na tehničnih fakultetah ključnega pomena za izobraževanje bodočih kadrov, ki bodo vstopali na digitaliziran trg delovne sile, hkrati pa bodo nekateri med njimi zagotovo doprinesli tudi k inovacijam na tem področju in nadaljnjemu hitremu razvoju IKT panoge. Bodoče inženirke in inženirji se bodo tako odslej na področju mobilnih informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter kibernetske varnosti lahko izpopolnjevali z najnaprednejšo tehnologijo 5G.

Mare Bačnar
O avtorju