Okolje

Fotovoltaična konferenca: Sonce je zastonj!

Na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani je danes potekala strokovno dobro zastopana že 5. slovenska fotovoltaična konferenca. 
Fotovoltaična konferenca: Sonce je zastonj!

Omenjeno konferenco, na kateri so predstavili globalne trende, slovensko znanje, strategije in dejavnosti na področju fotovoltaike v Sloveniji, sta uspešno pripravila Fakulteta za elektrotehniko v Ljubljani in slovenska Tehnološka platforma za fotovoltaiko.  

Dogodka se je udeležilo več kot 130 udeležencev, ki so prisluhnili zanimivim predavanjem glede globalnih trendov fotovoltaike v raziskavah, industriji in na trgu, glede raziskav in razvoja fotovoltaike v Sloveniji, glede izzivov in ovir priključevanja sončnih elektrarn na omrežje ter glede fotovoltaike v praksi. Predavali so dr. Uroš Merc (Bisol Group), prof. dr. Bernd Rech (Helmholz Zentrum Berlin), dr. Kristijan Brecl (UL FE), mag. Mitja Koprivšek (ETI Elektroelement), prof. dr. Gorazd Štumberger (UM FERI) in dr. Boštjan Blažič (UL FE). V razpravi so sodelovali  tudi  dr. Janko Kosmač (Eles), Franko Nemac (ApE) ter še nekateri ugledni strokovnjaki s področja fotovoltaike. Na okrogli mizi, ki jo je moderiral Dejan Savič (Greenpeace) so razpravljali o net-meteringu in o malih sončnih elektrarnah.  

V nazadovanju fotovoltaike vidijo nov izziv  

Kot so med drugim poudarili predstavniki fotovoltaične stroke v Sloveniji, je  včeraj fotovoltaika predstavljala eno izmed najhitreje rastočih tehnologij. Danes se tudi na tem področju srečujemo z nazadovanjem, ki pa ga ne želijo videti  kot težavo, temveč kot nov izziv in priložnost. Prepričani so, da tudi v času gospodarske in finančne krize fotovoltaika predstavlja perspektivno in trajnostno naravnano gospodarsko področje.  

Glede na najnovejše trende na področju izkoriščanja sončne energije je bilo na 5. konferenci govora tudi o konceptu neto obračuna električne energije, ki pomeni možnost za ponovno oživitev investicij v fotovoltaiko. Kot je povedal Silvo Škornik z direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu, država ne nasprotuje uvedbi te možnosti in pogovori o tem že potekajo. Dr. Janko Kosmač z Elesa pa je poudaril, da je treba pred uvedbo neto obračuna poskrbeti tudi za vse tehnične predpogoje. 

Sicer pa so organizatorji konferenčno dogajanje popestrili tudi z enodnevno sejemsko predstavitvijo podjetij, ki ponujajo produkte s področja fotovoltaike. V teh dneh poteka tudi tridnevna mednarodna delavnica EUROREG PV, na kateri se udeleženci seznanjajo z aktivnostmi, raziskavami in izkušnjami raziskovalcev na področju fotovoltaike iz celotne Evrope. Delavnico je financirala Evropska unija.

Nova vlada naj prisluhne fotovoltaični stroki  

Kot je dejal prof. dr. Marko Topič s Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani, se v zadnjih dveh letih soočamo z umiritvijo trga sončnih elektrarn v Sloveniji,  predvsem zaradi spremenjenih odkupnih cen, ki jih je vlada decembra 2012 uvedla praktično čez noč. Kljub oviram je fotovoltaika ostala konkurenčna v ekonomskem smislu, in to predvsem na račun zmanjševanja lastne porabe električne energije. To je nov potencial, ki ga marsikatera država v Evropi že izkorišča, in sicer primarno države Beneluksa, Nemčija in Italija, kjer je cena električne energije celo dvakrat višja. In temu primerno so v teh državah  ekonomski kazalci ugodnejši.  

Kljub težavam se po besedah dr. Topiča tudi v Sloveniji premika na področju fotovoltaike. Ob tem je izrazil upanje, da bo nova vlada prisluhnila stroki in omogočila ustrezen razvoj malih sončnih elektrarn. S tem naj bi ne nazadnje prispevali tudi k akcijskemu načrtu za uvajanje obnovljivih virov energije v Sloveniji in Evropi. 

Cena elektrike iz SE nižja kot cena iz TEŠ 6   

Po besedah dr. Uroša Merca (podjetje Bisol Group) je fotovoltaika najbolj perspektiven obnovljiv vir energije. Če pogledamo, kako smo ta vir uspeli razviti in ga napraviti konkurenčnega glede na ostale konvencionalne energetske vire, vidimo, da je danes fotovoltaika v bistvu razvita do te mere, da postaja samostojna in neodvisna. Če, denimo, pogledamo na račun za električno energijo, ki ga doma plačujemo skupaj z davkom, je to 165 evrov za MWh, podpora, ki jo danes država nudi za fotovoltaiko pa znaša manj kot 100 evrov za MWh, kar je po mnenju dr. Merca očitno zelo zgovoren podatek. 

Če bi, na primer, pripravili malo večji projekt velikosti 1 MW ali več, bi ugotovili, da je cena električne energije iz take sončne elektrarne nižja kot cena elektrike iz TEŠ 6. To nedvomno kaže, kot ugotavlja dr. Merc, kako zelo je danes fotovoltaika konkurenčna. Zato je predstavnikom slovenske fotovoltaike težje razumeti, zakaj politični odločevalci menijo, da je sončnih elektrarn v Sloveniji že dovolj. Kot je še poudaril, se je potrebno glede dejstev, na katere je danes opozorila tudi 5. slovenska fotovoltaična konferenca, pogovoriti o konkretnih številkah in na tem področju začrtati nadaljnje pozitivne usmeritve. (mj)