Obnovljivi viri

Fotovoltaično tekmovanje EESTEC Olympics

Laboratoriji Fakultete za elektrotehniko in društvo EESTEC v sredo na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko organizirata enodnevno tekmovanje EESTEC Olympics. Na tem tekmovanju bodo ekipe reševale tri izzive na področju sončne energije, ki so jih pripravili Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko, Laboratorij za električna omrežja in naprave ter Laboratorij za energetske strategije. 

Fotovoltaično tekmovanje EESTEC Olympics
Med drugim bo izziv za tekmovalce razviti idejo o vzpostavitvi trajnostne energetske skupnosti v skupnem okolju.

Organizatorji so letos pripravili tri izzive. Prvi , ki ga je pripravil Laboratorij za fotovoltaiko in optoelektroniko obsega določitev trenutnega stanja tehnike PV tehnologij in sistemov s predlaganjem tehnoloških rešitev za dosego večje cenovne in energijske konkurenčnosti PV in pripravo strategij, kako v določen prostor umestiti čim več PV na čim bolj inovativen, a tehnično izvedljiv in smotrn način. Drugi izziv v organizaciji laboratorija za električna omrežja in naprave je priprava predloga strategije, ki bi distribucijskim omrežjem omogočila priklop večjega števila obnovljivih virov električne energije brez posega v obstoječe omrežje. Tretji, pod taktirko Laboratorija za energetske strategije pa je razviti idejo o vzpostavitvi trajnostne energetske skupnosti v skupnem okolju.


Fotovoltaika je v zadnjem desetletju najhitreje rastoča tehnologija obnovljivih virov energije, ki je že dosegla status najcenejšega proizvodnega vira električne energije. Cena PV z ekonomijo obsega stalno pada in postaja dostopna vsem ljudem, ob rasti cen električne energije pa je tudi dobra investicijska priložnost za zasebnike in podjetja. Kljub skokovitemu razvoju so pred znanstveniki in inženirji še vedno izzivi, ki jih bo treba premagati, da bi tehnologija postala še bolj dostopna in konkurenčna. Tako razvoj in raziskave na področju PV gredo v smeri pocenitve tehnologij, zviševanja učinkovitosti pretvorbe energije, življenjske dobe, energijskega izplena in energijske vračilne dobe. Posledično se vpeljujejo novi načini umeščanja PV v prostor, kot so integracija v stavbe, vozila, infrastrukturo (ceste, ograje), urbane površine, agrovoltaika in plavajoča fotovoltaika.

Mare Bačnar
O avtorju