Energetika

Fotovoltaika odslej v še težavnejšem položaju

Vlada je ob koncu prejšnjega leta na področju fotovoltaike znižala podpore za 20 odstotkov. Kaj pomeni to znižanje?
Fotovoltaika odslej v še težavnejšem položaju

Kot so pojasnili v skupini BISOL Group, je decembrsko znižanje vplivalo na to, da se je zanimanje v naložbe v sončne elektrarne zmanjšalo, vendar je kljub temu za investitorje, ki imajo primerne pogoje (ohranjenost kritine, naklon strehe, orientacija, itd.), sončna elektrarna še vedno dobra investicija.

Investitorji v sončne elektrarne se namreč zavedajo dejstva, da bodo po njihovi amortizaciji, kar lahko pri zdajšnjih pogojih traja največ 15 let, električno energijo proizvajali skoraj brez stroškov. S tem bodo nižali ceno električne energije, hkrati pa bodo lahko energetsko neodvisni.  

Po mnenju skupine BISOL Group se mnoga slovenska podjetja zavedajo pomembnosti investiranja v obnovljive vire, v fotovoltaiko. Poleg tega, da lahko električno energijo, ki jih proizvedejo njihovi sončni sistemi, porabljajo sami in nižajo stroške, se zavedajo konkurenčne prednosti, pozitivnega zgleda širši javnosti in prispevka k zmanjšanju izpustov škodljivih emisij. Na vseh segmentih bi morala v ospredje bolj stopiti zelena ekonomija in obnovljivi viri. Samo ti so lahko naša prihodnost.  

Vložili pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti  

»Glede znižanja lahko rečemo, da nenadne in slabo premišljene spremembe niso nikoli dobre. Poleg tega je sklep Vlade o spremembi Uredbe o podporah električni energiji, ki je začela veljati 1. decembra 2012, po pravnem mnenju, ki ga je pridobilo Združenje slovenske fotovoltaične industrije, protiustaven. Vlada je namreč uredbo izdala dva dni pred nastopom veljavnosti, kar je v nasprotju s Poslovnikom Vlade RS ter Zakonom o dostopu do informacij javnega značaja. Pobudniki iz vrst Združenja slovenske fotovoltaične industrije so zato decembra na Ustavno sodišče vložili pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti Uredbe o spremembah Uredbe o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije,« je povedal dr. Uroš Merc, predsednik uprave skupine BISOL Group.  

Sicer pa je še menil, da zadeva ne bi bila konfliktna, če bi Vlada sprejela navedeno uredbo z nastopom veljavnosti s 1. 1. 2013, saj je bila sprememba uredbe tako in tako najavljena za začetek leta 2013. »Tako pa je prišlo do situacije, ko je bil investitorjem tik pred izvedenim priklopom (meseca decembra je bilo vedno priklopljenih največ sončnih elektrarn) popolnoma porušen ekonomski izračun naložbe v sončno elektrarno. Glede na to, da so bile pogodbe za kreditiranje in izvedbo sončnih elektrarn že podpisane in material nabavljen, se je marsikateri investitor znašel v nezavidljivem položaju,« je poudaril dr. Merc.  

Miro Jakomin