Fakulteta za pomorstvo in promet je pred dnevi v Portorožu predstavila prvo toplotno črpalko z rabo toplotne energije morja na slovenski obali.
Toplotna črpalka na morsko vodo je grelno hladilni sistem, ki izkorišča energijo iz morja za ogrevanje ali hlajenje objektov. Tovrstni sistemi se že več desetletij uporabljajo na ladjah za gretje in hlajenje bivalnih prostorov.
»Kot šola, ki je neposredno povezana s pomorstvom, smo želeli tehnologijo iz morja uporabiti na kopnem. Prvi in edini tovrstni sistem v Sloveniji že 10 leto obratuje v šolskem objektu Centra za usposabljanje na morju, Fakultete za pomorstvo in promet. Morska voda se s pomočjo črpalke črpa iz globine treh metrov ter se preko toplotnega izmenjevalca vrača, z delno spremenjeno temperaturo, nazaj v morje. Spremembo temperature morja se izkorišča za hlajenje/gretje t. i. kondenzatorja hladilnega/grelnega procesa, kar predstavlja črpanje energije iz morske vode. Energija, ki jo s tem pridobimo, predstavlja prihranek električne energije,« je pojasnil doc. dr. Peter Vidmar s Fakultete za pomorstvo in promet v Portorožu.
Prednost predvsem v toplotni izmenjavi
Nadalje je doc. dr. Vidmar povedal, da je prednost tovrstnega sistema v primerjavi s klasičnimi toplotnimi črpalkami, ki izkoriščajo energijo iz okoliškega zraka, predvsem v toplotni izmenjavi, saj ima voda bistveno večjo toplotno prehodnost. S tem se zmanjša velikost kondenzacijske enote, ki je pri večjih objektih lahko tudi moteči element. Prihranek električne energije je ocenjen od 50 do 70 odstotkov na leto za ogrevanje v zimskem in hlajenje v poletnem času. Poleg prihranka na električni energiji pa toplotna črpalka nima nikakršnih neposrednih izpustov toplogrednih plinov v okolje. Prečrpana voda iz morja se vrača v morje z minimalno temperaturno razliko, ki ne presega 4 stopinj Celzija.
»Ugotavljamo, da imamo v 10-letnem obdobju tudi sprejemljive stroške obratovanja in vzdrževanja, ki tudi upravičujejo celotno investicijo. Podobne toplotne črpalke bi bile primerne za večino obalnih poslovnih objektov ali gospodinjstev. Vsekakor pa bi večje število naprav zahtevalo podrobnejšo študijo vplivov na morsko okolje oziroma opredelitev največje dopustne energije, ki jo je morsko okolje zmožno sprejeti brez občutnih vplivov. S promocijo tovrstnih sistemov in izkušnjami na tem področju želimo tudi pomorci prispevati k rabi zelene energije,« je poudaril doc. dr. Vidmar. (mj)