V spremenjenih energetskih razmerah, ko zaradi omejevanj dobav zemeljskega plina iz Rusije obnovljivi viri postajajo še bolj pomembni, kot so bili do sedaj, GEN-I nadaljuje s prizadevanji za zeleno preobrazbo. To je julija prepoznala tudi Evropska unija, ki je GEN-I sprejela med podjetja, ki so se zavezala k dejanjem za zmanjšanje podnebnih sprememb. Z zavezo v okviru Evropskega podnebnega pakta so postali del gibanja, ki povezuje ljudi in podjetja s skupnim ciljem zgraditi bolj trajnostno Evropo za vse. Pakt, ki ga je začela izvajati Evropska komisija, je del evropskega zelenega dogovora in predstavlja pomoč državam članicam pri doseganju cilja, da Evropa postane prva podnebno nevtralna celina na svetu do leta 2050. Pakt od podjetij zahteva konkretne kratkoročne in dolgoročne zaveze za razogljičenje poslovanja. V času pomanjkanja energentov, predvsem plina, je še toliko bolj pomembno, da v GEN-I pospešeno nadaljujejo z zelenim prehodom, saj jih v nasprotnem primeru čaka vračanje k proizvodnji elektrike v termoelektrarnah, kar posledično vodi v večji ogljični odtis.
V Skupini GEN-I kot edini v Sloveniji že od začetka leta 2021 dobavljajo električno energijo izključno iz brezogljičnih virov. S tem so razogljičili dobavo elektrike v 40 % slovenskih gospodinjstev in pri 20 % ostalih odjemalcev. Ti si lahko celo izbirajo, ali jim elektriko dobavimo iz energije vode, sonca ali jedrske energije.
Do leta 2030 so sprejeli še 3 dodatne zaveze:
Zaveza 1 – leta 2030 bodo poslovali ogljično negativno
Zavezo delno že uresničujejo, saj do leta 2025 načrtujejo ogljično nevtralno poslovanje, kar pomeni, da bo njihov ogljični odtis enak nič. Leta 2030 pa načrtujejo celo delovanje z negativnim ogljičnim odtisom. To pomeni, da bodo z dejavnostmi proizvedli manj izpustov CO2, kot jih bodo porabili.
Zaveza 2 – pospešeno bodo gradili sončne elektrarne
Zelo konkretna je zaveza, da bodo do leta 2030 zgradili 1000 MW sončnih elektrarn vseh velikosti. Veliki koraki v to smer so že narejeni, saj so v Sloveniji postavili že več kot 4000 malih sončnih elektrarn, v Severni Makedoniji pa gradijo največjo sončno elektrarno v regiji, ki bo proizvedla 25000 MWh električne energije na leto. S sončnimi elektrarnami na strehah večjih objektov bodo oblikovali Sončno skupnost GEN-I, v kateri bo lahko vsak dostopal do energije sonca, četudi nima možnosti postaviti lastne elektrarne.
Zaveza 3 – popolnoma bodo elektrificirali vozni park
V GEN-I so se zavezali, da bodo do leta 2023 elektrificirali vsa službena vozila. Že danes jih imajo elektrificiranih 70 %, s čimer uspešno zmanjšujejo ogljični odtis, povzročen s službenimi potmi. Večino svojega ogljičnega odtisa proizvede prav transport zaposlenih, zato med njimi spodbujajo skupno vožnjo, pripravili pa so tudi interni mobilnostni načrt. Službene vožnje bodo od leta 2023 opravljali izključno z električnimi vozili, v največji možni meri uporabljali javna prevozna sredstva, spodbujali delo od doma in online udeležbo na dogodkih, če bo to mogoče. Poleg tega zaposlenim že sedaj omogočajo uporabo električnih koles in skuterjev, ki se v njihovih kolesarnicah polnijo z energijo sonca.
Tudi v prihodnje bodo usmerjeni v promocijo brezogljičnih tehnologij in z lastnim zgledom spodbujali zeleni prehod. Še naprej bodo zaposlovali ljudi, ki bodo delili njihovo vizijo brezogljične prihodnosti in jo želeli tudi aktivno udejanjati. Tako skupaj oblikujejo brezogljično prihodnost in varujejo naš planet.